15 geriausių visų laikų žurnalų viršelių
Yra toks posakis: sutinka pagal išvaizdą, palydi pagal protą. Jis galėtų būti pritaikytas ir kalbant apie žurnalus. Kažin, ar nuo žurnalo viršelio priklauso jo pardavimai, bet sutikime, jog yra kur kas maloniau atsiversti tokį leidinį, ant kurio puikuojasi originalus ir patrauklus vaizdas. Užsienio žurnalams tikrai netrūksta sumanumo ir drąsos kuriant viršelius, kurių idėjas realizuoti dažnai yra kviečiami garsiausi stilistai ir fotografai. Pristatome jums 15 geriausių visų laikų žurnalų viršelių, kurių nuotraukos sudrebino pasaulį, atkreipė visuomenės dėmesį ir nepaliko abejingų. Šie viršeliai tarsi tapę žurnalistikos klasika, kai kurie iš jų yra svarbūs įkvėpimo šaltiniai naujiems šiandienos darbams.
1. Didžiausia nuotrauka – klastote yra laikomas 1989 m. „TV Guide“ viršelis su garsiąja amerikiečių žvaigžde Oprah Winfrey. Ši nuotrauka buvo padaryta iš dviejų dalių: panaudojant Oprah Winfrey veidą ir aktorės Ann – Margret kūną. Ši kompozicija buvo sukurta negavus nei vienos, nei kitos garsios moters sutikimo.
2. 2006 m. žurnalas „Vanity Fair“ nusprendė ant vieno savo viršelio įamžinti Amerikos dizainerį Tom Ford, kuriam kompaniją palaikė Ievos kostiumu pasipuošusios aktorės Scarlett Johansson ir Keira Knightley. Keistas sprendimas – apsirengusio vyro ir nuogų moterų įvaizdis – netrukus buvo pradėtas parodijuoti. Viršelį fotografavo – Annie Leibovitz.
3. Geriausio dizaino nominacijoje laurus skina 2001 m. „The New Yorker“ viršelis. Juodas fonas, kuriame matosi dvi dar juodesnės kolonos, buvo sukurtas tam, kad pavaizduotų tuštumą, likusią po Rugsėjo 11 – osios tragedijos. Didelio pripažinimo sulaukusio viršelio autorius – Art Spiegelman.
4. Labiausiai provokuojantis viršelis – 1991 m. žurnalo „Vanity Fair“ su Demi Moore priešakyje. Intriguojančios nuotraukos su apsinuoginusia ir nėščia aktore autorė – fotografė Annie Leibovitz. Viršelis pasirodė po sėkmingo Demi Moore pasirodymo „Ghost“ filme ir jis turėjo teigiamos įtakos tolimesnei jos karjerai.
5. Klasikinio viršelio kategorijoje aukščiausias pozicijas užima 1997 m. „People“ viršelis su princese Diana. Jokio teksto, tik juodai – baltas viršelio fonas, kuriame viena garsiausių pasaulio moterų pozuoja su elegantiška suknele ir karūna, tarsi byloja apie amžiną jos pasilikimą mūsų atmintyje.
6. Į geriausių žurnalų viršelių sąrašus neabejotinai patenka ir 1981 m. „Rolling Stone“ su Bitlų žvaigždės John Lennon ir jo mylimosios japonų kilmės menininkės ir muzikės Yoko Ono pikantišku vaizdeliu ant lovos. Porą įamžino fotografė Annie Leibowitz. Viršelis sulaukė itin didelio atgarsio, nes praėjus kelioms valandoms po fotosesijos John Lennon buvo nužudytas. Beje, ši nuotrauka apskritai yra laikoma viena geriausių fotografijos istorijoje.
7. Milžiniško populiarumo pasaulyje sulaukė dvylikametės afganistanietės atvaizdas ant 1984 m. „National Geographic“ viršelio. Netekusią savo šeimos ir prisiglaudusią pabėgėlių stovykloje Afganistane žaliaakę mergaitę įamžino Steve McCurry.
8. Juokingiausio viršelio titulas priklauso 1973 m. humoro žurnalui „National Lampoon“. „Jei nepirksite šio žurnalo, tada mes nužudysime šį šunį“ – ši frazė sulaukė didžiulio susidomėjimo ir buvo pradėta laikyti vienu aštriausių ir kandžiausių humoro pavyzdžių, kada nors pasitaikiusių ant žurnalų viršelių.
9. Dar vienas daug pagyrų sulaukęs viršelis priklauso 1995 m. žurnalui apie politiką, kultūrą ir verslą „George“. Ant pačio pirmojo jo numerio viršelio puikuojasi George Washington kostiumu vilkinti supermodelis Cindy Crawford. Tą kartą viršelio sumanytojai parodė, kad politika ir mada – suderinami dalykai!
10. Pats pirmasis afroamerikietis modelis ant „Playboy“ žurnalo viršelio! 1971 metais ant populiaraus leidinio viršelio pasirodžiusi nuotrauka su Darine Stern neliko nepastebėta ir sulaukė iš tiesų didelių aplodismentų. Fotografas – Richard Fegley.
11. Negalime nepaminėti ir mados biblija tapusio „Vogue“ žurnalo. Vienas geriausių jo darbų – 2004 m. gegužės viršelis, kuriame savo dailiai lenktą nugarą skaitytojams demonstruoja aktorė Nicole Kidman. Garsią moterį, vilkinčią prabangia Christian Lacroix suknele, įamžino legendinis fotografas Irving Penn. Tai buvo pirmoji fotografo fotosesija „Vogue“ žurnalui nuo 1989 metų. Beje, leidinyje buvo galima išvysti ir dar kelias įspūdingas Nicole Kidman nuotraukas, kuriose ji buvo vaizduojama kaip Graikų deivė ar legendinė aktorė Sarah Bernhardt.
12. Už geriausią žurnalo viršelio tekstą dažniausiai yra apdovanojamas 2003 m. „Entertainment Weekly“ numeris. Ant jo viršelio matome Amerikos grupės The Dixie Chicks nares Martie Maguire, Emily Robison ir Natalie Maines, ant kurių nuogų kūnų užrašyti itin skambūs šūksniai. Politinį atspalvį turintis viršelis buvo tarsi tęsinys to, ką prieš porą mėnesių merginos buvo pradėjusios: koncerto metu Londone jos kritikavo amerikiečių invaziją į Iraką ir dėl to susilaukė itin prieštaringų vertinimų.
13. Dar vienas garsus žurnalas apie madą – „Harper‘s Bazaar“ ir jo 1992 m. viršelis. Pirmasis žurnalo numeris buvo išleistas 1867 m., na, o 1992 m. jis minėjo savo 125 – ąsias metines. Būtent ta proga vyriausioji žurnalo redaktorė Liz Tilberis siekė pakeisti leidinį ir jį padaryti vienu pažangiausių mados industrijoje. Skambus užrašas „Įženk į elegancijos erą“ ir modelio Linda Evangelista atvaizdas neabejotinai padėjo žurnalo kūrėjams pasiekti aukštesnį lygį ir tapti sektinu pavyzdžiu kitiems leidiniams.
14. Į geriausių žurnalų viršelių sąrašus įeina dar vienas „Harper‘s Bazaar“ darbas. Šį kartą tai – 1965 m. viršelis, kurį puošia rožiniame fone įrėminta modelio Jean Shrimpton galva. Netrukus šį rožinės spalvos įvaizdį perėmė visas mados pasaulis, jis tapo 60 – uosius reprezentuojančiu simboliu.
[foto= 14186]
15. Reikšmingas mados padangėje yra ir 1968 – ųjų „Glamour“ žurnalo viršelis. Pirmą kartą ant nacionalinio mėnesinio leidinio buvo nuspręsta pavaizduoti afroamerikietę. Ja tapo modelis Katiti Kirondi II. Šis žurnalas išskirtinį dėmesį skyrė dešimt geriausiai besirengiančių koledžo merginų, o taip pat pateikė 100 skaitytojus pradžiuginusių sezono mados ir stiliaus idėjų.