Ajurveda – malonus būdas lieknėti
Dažniausiai besirūpindami savo išvaizda griebiamės įvairiausių dietų, kurios apriboja mūsų organizmo poreikius. Ajurveda, priešingai, siūlo lieknėti kitaip – ne riboti, o tiesiog pažinti savo organizmo poreikius ir prie jų prisitaikyti.
Ajurveda – senoji indų sveiko gyvenimo būdo filosofija, kuri moko ne grumtis su natūraliais organizmo poreikiais, o priimti save tokį, koks esi. Šį malonų lieknėjimo būdą praktikuoja Madonna bei Christy Turlington. Pažodžiui Ajurveda reiškia „gyvenimo mokslas“ ir yra holistinė gydymo sistema, kurios esmė – įsiklausymas į savo minčių, kūno ir sielos poreikius. Ajurveda paremta tikėjimu, jog yra trys įgimtos žmogaus energijos: pitta (ugnis), kapha (žemė) ir vata (vanduo). Šiame derinyje paprastai dominuoja vienos rūšies energija. Todėl svarbu atpažinti savo prigimties tipą ir pagal tai pasirinkti sau tinkamą mitybą – t.y. žinoti, kokių produktų vengti ir kokių produktų bei prieskonių vartoti daugiau. Naudojantis tokiu Ajurvedos mitybos principu, jūs galite sureguliuoti svorį ir išgydyti įvairiausius sveikatos sutrikimus.
Prigimties tipas yra atpažįstamas pagal fizinio kūno bei jo gyvybinių funkcijų veiklą, žmogaus mąstymą, protines funkcijas, charakterio savybes, minčių eigą ir, žinoma, žmogaus dvasinį ir emocinį pasaulį. Taigi, tikrasis žmogaus tipas yra išsiaiškinamas įsigilinus į fizinės, protinės ir dvasinės prigimties visumą.
Tam, kad geriau save pažintų, daugelis žmonių išbando nemažai įvairių testų, analizuoja savo gyvenimo ir mitybos įpročius, bando įvertinti savo išvaizdą ar nustatyti savo negalavimus ir polinkius ligoms. Pasak šios indų filosofijos, tik pats žmogus gali geriausiai save įvertinti ir taip pasirinkti teisingą bei subalansuotą mitybą. Tam tereikia sąmoningai įsiklausyti į savo vidinį balsą ir suprasti savo prigimties subtilybes!
Apskritai, laikytis Ajurvedos nėra sunku, nes ji nieko nedraudžia. Galite valgyti viską, kas skanu. Tereikia laikytis kelių paprastų principų: valgyti tik tada, kai išalkstate, ir dažniau rinktis tokį maistą, kuris tinka būtent jums. Pavyzdžiui, „kapchai“ greičiau atsikratys nereikalingų kilogramų, jei rinksis pikantiškus, aštriais prieskoniais pagardintus daržovių troškinius. „Pitai“ atsikratys papildomų kilogramų, jei valgys vegetarinį maistą. Tuo tarpu „vatai“ geriau jausis, jei dažniau valgys baltymingo maisto.
Na, o tiems, kurie dar neišsiaiškino savo tikrojo prigimties tipo, siūlome visų tipų žmonėms tinkančius maisto produktus. Į šį sąrašą yra įtrauktos pačios svarbiausios maisto produktų grupės: grūdiniai produktai, ankštinės kultūros, pieno produktai, riebalai, daržovės ir vaisiai. Taigi, balansuojantys maisto produktai visų Ajurvedos tipų žmonėms yra šie:
Grūdai : ryžiai, miežiai, kviečiai, rugiai;
Pieno produktai: lydytas sviestas, kefyras, liesa varškė;
Riebalai: maži kiekiai linų, alyvuogių, saulėgrąžų, sezamo aliejaus;
Duonos produktai: ruginė be mielių ir konservantų duona, kviečių paplotėliai;
Riešutai ir sėklos: migdolai be žievelės, nesaldintos kokoso drožlės, baltojo sezamo ir moliūgų sėklos;
Daržovės: morkos, kopūstai, cukinijos, špinatai, brokoliai, burokėliai, svogūnai ir česnakai;
Vaisiai: obuoliai, kriaušės, slyvos, razinos, džiovintos figos, maži kiekiai bananų, apelsinų bei mandarinų;
Preskoniai: labai mažas kiekis jūros druskos, mėtos, kmynai, kalendra, juodasis pipiras, petražolė, krapų sėklos;
Saldumynai: medus, klevo ar beržų sulos sirupas, palmių cukrus;
Gėrimai: vaistažolių arbatos (ramunėlių, mėtų, melisų, imbiero, kmynų, cinamono),vanduo, skiestos morkų, burokėlių, obuolių sultys, sojų pienas.