Alexander McQueen paroda muša lankomumo rekordus
Gegužės 2 d., Niujorko „Metropolitan meno muziejuje“ pristatyta iš gyvenino savo noru pasitraukusio dizainerio Alexander McQueen paroda „Savage Beauty“ (iš anglų kalbos: „Laukinis grožis“) bus uždaryta po keletos dienų, tačiau ji jau dabar patenka į populiariausių šio muziejaus parodų dvidešimtuką per visą penkiasdešimties metų darbo istoriją.
Parodą sudaro šešios dalys, paremtos skirtingais Alexander McQueen įkvėpimo šaltiniais.
„The Romantic Mind“ – originalumas, kurį galima sukurti pasinaudojant mada
„Romantic Gothic and Cabinet of Curriosities“ – gotikos epochos atspindžiai
„Romantic Nationalism“ – Škotijos istorija
„Romantic Exoticism“ – rytietiška įtaka
„Romantic Privitivism“ – nedidelių laukinių tautelių apranga bei ritualai
„Romantic Naturalism“ – gamta, o ypač vandenynas, audros, kriokliai
Neįtikėtina siuvimo technika bei darbų orginalumu garsėjęs dizaineris apie savo kūrybą kartą sakė: „Privalu žinoti taisykles, jeigu nori jas laužyti. Aš čia esu tam, kad sunaikinčiau taisykles, bet išlaikyčiau tradiciją“. Kiekvienas škoto drabužis pasižymėjo idealiai suplanuota konstrukcija, tobulu audinio kritimu, tačiau netikėti raštai ar neįprastas medžiagos sluoksniavimas visada priversdavo nustebti.
Įdomūs faktai apie dizainerį:
- Alexander McQueen dažnai klaidingai vadinamas britu, tačiau jis pats visada didžiavosi savo škotiška kilme, o paklaustas, ką jam reiškia jo škotiškos šaknys užtikrintai atsakė: „Viską“.
- Jis visada teikė milžinišką reikšmę drabužio konstrukcijai, o pats save vadino, pirmiausia, siuvėju.
- Rengė Michailą Gorbočiovą bei princą Čarlzą.
- Režisavo dainininkės Björk muzikinį klipą „Alarm Call“. Ši daina yra iš albumo „Homogenic“, kurio viršelyje islandė pasipuošusi Alexander McQueen suknele.
- Prancūzai dizainerį vadina L‘enfant terrible. Šiuo terminu paprastai apibūdinami vaikai, kurie savo netinkamu elgesiu daro gėdą tėvams, tačiau šie žodžiai taip pat gali reikšti originaliai mąstantį, inovatyvų žmogų, kuris nepaisto visuomenės normų.
- Būtent šis dizaineris išpopuliarino kelnes žemu juosmeniu, kurias jis vadino „bumsters“ . Lietuviško atitikmens šiam žodžiui nėra, bet tiesiogiai verčiant, tai kelnės „parodančios užpakalį“ – 1996 – ųjų metų „Dante“ kolekcijoje žemas juosmuo buvo tikrai itin žemas.
- 4 kartus buvo išrinktas „Britų metų dizaineriu“ ir vieną kartą tapo „Pasaulio metų dizaineriu“.
- Atvirai pripažino savo homoseksualumą ir sakė, kad „iš motinos gimdos išlipo tiesiai į gėjų paradą“.