Apsauginiai kremai nuo saulės. Kaip pasirinkti tinkamą ir degintis atsakingai?
Su maistu gaunamas ergosterolis ir cholisterolis ultravioletinės šviesos poveikyje organizme paverčiami vitaminais D2 (ergokalciferoliu) ir D3 (cholekalciferoliu), kurie plačiai vadinami bendru, vitamino D, pavadinimu. Vitaminas D reguliuoja kalcio ir fosforo įsiurbimą žarnyne bei padeda šioms medžiagoms išsilaikyti kauluose bei dantyse, tad jis svarbus normaliam skeleto vytymuisi bei jo tvirtumo palaikymui. Šis vitaminas taip pat padeda iš organizmo greičiau pašalinti toksišką poveikį turintį šviną.
Akivaizdu, kad saulė būtina normaliam vitamino D veikimui, tačiau visiems puikiai žinoma, kad neatsargus deginimasis gali sukelti odos vėžį, tačiau protingai ir saikingai mėgaujantis saulės voniomis įdegis jums sukels tik malonias emocijas.
Apsisaugojimui nuo kenksmingo saulės poveikio būtina naudoti kremus bei losjonus, o tam kad pasirinkti tinkamas priemones reikia pirmiausia nusistatyti savo odos tipą. Nuo jo priklauso tai, kiek oda pati gali apsisaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių, esant maksimaliam saulės aktyvumui. Mulatai ar rusvesnės odos savininkai nesibaimindami ir nenaudodami jokių priemonių saulėje gali drąsiai išbūti 15 – 20 minučių, lengvai įdengančių žmonių oda pati apsisaugo apie 10 minučių, tuo tarpu šviesiaodžiams pernelyg didelis saulės kiekis ima kenkti jau po 5 minučių. Pagalvojus apie savo odos tipą pasirinkite jums tinkančią priemonę nuo saulės – jos skirstomos pagal apsaugos nuo saulės faktorius (SPF). Skirtingus SPF žymi skaičiai, tarkim – SPF6, SPF8, SPF15, SPF30 ir t.t. Jeigu jūsų oda šviesi ir saulėje nekenkdami sveikatai galite būti apie 5 minutes, o jūsų naudojamos priemonės SPF yra 10, tuomet saugiai degintis galite 50 minučių.
Optimaliausias apsaugos nuo saulės faktorius norint įdegti yra SPF30 – šis faktorius pakankamai apsaugo nuo žalingo saulės poveikio, tačiau nesulaiko saulės spindulių ir leidžia odai įdegti. Kita vertus, jautresnę odą ar daug apgamų bei pigmentinių dėmių turintiems nevertėtų rizikuoti dėl grožio ir rinktis stipresnę apsaugą nuo saulės.
Sausesnės odos savininkams vertėtų rinktis kremą, tuo tarpu riebesnę odą turintiems labiau tinka purškikliai (pastarieji tinkamesni ir vyrams, kadangi geriau pasiskirsto ant plaukuotos odos). Prisiminkite, kad stipresnės apsaugos reikia veidui bei lūpoms. Vasarą ant lūpų atsirandančias žaizdeles daugelis klaidingai painioja su lūpų pusleline, tačiau dažnai tai būna nudegimo žymės, tad lūpų pieštukas su apsauga nuo saulės yra privalomas.
Kraudamiesi paplūdimio krepšį nepamirškite apsaugos nuo saulės, o jeigu jūsų oda itin jautri, tuomet verčiau prisidenkite stilinga paplūdimio skara – raudoni nudegimai ne tik kenkia sveikatai, bet ir nepuošia.