Garsieji mados pasaulio Valentinai

Lucia Danes - -

Pasaulyje yra du Valentinai, kuriuos mados gerbėjai laiko beveik šventaisiais: tai italas Valentino Garavani ir rusas Valentinas Judaškinas. Artėja vasario 14-oji – šių garsių dizainerių vardo diena, todėl pasinaudodami proga keliaujame į itališkąją ir rusiškąją mados imperijas.


Italijos Valentinas

Valentino Garavani (79 m.) – mados pasaulio senukas, kurio pasiekimų šiandien galėtų pavydėti kiekvienas mada besidomintis jaunuolis. Raudonos spalvos karaliumi ir paskutiniuoju senosios dizainerių kartos imperatoriumi vadinamas Valentino prieš du metus pasitraukė iš mados industrijos, tačiau nustoti apie jį kalbėti tikrai dar per anksti.

Garsieji mados pasaulio Valentinai

36-erių metų Valentino prabangiajame viešbutyje „Savoy“ Londone, 1968 m.

Mados imperatoriaus gimimas

Valentino mada susidomėjo dar mokydamasis vidurinėje mokykloje. Būdamas vos septyniolikos jis išvažiavo iš gimtosios Lombardijos (Šiaurės Italija) ieškoti laimės į Paryžių. Deja, Paryžiuje jo niekas nelaukė. Pasimokęs prestižinėje Paryžiaus meno mokykloje „École des Beaux-Arts“ ir padirbėjęs pas vietinius dizainerius Jacques Fathą ir Cristóbalį Balenciagą, taip pat mados namuose „Jean Desses“ ir „Guy Laroche“, Valentino patraukė atgal į Italiją. Ir štai Romoje, kavinėje „Café de Paris“, jis sutiko savo gyvenimo draugą Giancarlo Giammetti, su kuriuo atidarė mados namus ir kartu dirba jau 50 metų.

Pavergė gimtinę

Valentino era prasidėjo 1962 m., kai pristatęs kašmyro kostiumų kolekciją jis pavergė Florencijos mados gerbėjus (Florencija tuo metu buvo laikoma viena Europos mados sostinių). Valentino karjera 7-ajame dešimtmetyje pasiekė aukštumas, jis tapo vienu iškiliausių XX a. pabaigos dizainerių bei prabangos sinonimų. Be kita ko, dizaineris pagarsėjo ir itin prašmatniu gyvenimo būdu. Mados užkulisiuose dar ir dabar kalbama apie tai, kaip elegantiškai Valentino moka leisti pinigus. Valentino kuriama mada jau nuo pat pradžių buvo labai prabangi, tačiau gana konservatyvi. Greičiausiai todėl juo ne iš karto susidomėjo išranki Paryžiaus mados grietinėlė, kuri tuo metu savo dievais laikė Yves’ą Saint Laurent’ą, Christianą Diorą ir didįjį eksperimentatorių Pierre’ą Cardiną.

Garsieji mados pasaulio Valentinai

Valentino pavasario–vasaros kolekcijos pristatymas Romoje, 1968 m.

Valentino eros pabaiga

Kai vieną 2008-ųjų dieną Valentino nusprendė mados industrijai iškelti didįjį pirštą ir išeiti, tūkstančiai jo gerbėjų apsipylė ašaromis. Pasitraukus mados imperatoriui, „Valentino“ mados namų vairą jau spėjo pasukinėti ne vienas dizaineris. Naujieji „Valentino“ imperijos dizaineriai Maria Grazia Chiuri ir Pieras Paolo Piccioli gerokai nutolo nuo pradinės „Valentino“ stiliaus ideologijos, tačiau „V“ formos apykaklė ir logotipas, šiuolaikinių mados tendencijų nepaisymas, baltos mažos suknelės, kadaise kurtos specialiai Jacqueline Kennedy Onassis vestuvėms, žemę šluojančios vakarinės suknelės ir, žinoma, raudona spalva – rosso Valentino – amžinai išliks didžiojo Italijos haute couture kūrėjo vizitine kortele.

Garsieji mados pasaulio Valentinai

Garsieji mados pasaulio Valentinai

Garsieji mados pasaulio Valentinai

Garsieji mados pasaulio Valentinai

Mūsų rekomendacijos:

Pažiūrėkite filmą „Valentino: The Last Emperor“
Pavartykite knygą „Valentino Garavani“ (TASCHEN)
Aplankykite Valentino mados muziejų Romoje (Italija)
Įsigykite raudoną suknelę arba raudonos spalvos aksesuarų (raudona išlieka populiari šį sezoną).

Garsieji mados pasaulio Valentinai

Garsieji mados pasaulio Valentinai

Garsieji mados pasaulio Valentinai

Rusijos Valentinas

Valentinas Judaškinas (47 m.) – garsiausias visų laikų Rusijos dizaineris, kurio kolekcijos demonstruojamos Paryžiuje, Milane, Niujorke ir kitose pasaulio mados sostinėse. Beveik neabejojame, kad kurio nors madų renginio užkulisiuose jis buvo sutikęs ir savo bendravardį italą Valentino Garavani. Rusų dizaineris ne kartą viešėjo ir Vilniuje, nes artimai bičiuliaujasi su „Nijolės“ salono savininke Nijole Veličkiene.

Garsieji mados pasaulio Valentinai

V. Judaškinui įdomiausias kūrybos etapas – pradžia. Dėl šios priežasties vos pabaigęs vieną kolekciją imasi kitos. Piešia dažniausiai namuose, be pertraukų, nuo aušros iki sutemų.


Pagerbtas tarp moterų

Nedideliame Bakovkos kaimelyje, esančiame Maskvos srityje, gimęs V. Judaškinas drabužių modeliavimu susidomėjo dar besimokydamas vidurinėje mokykloje. Dienomis ir naktimis būsimasis dizaineris piešė savo pirmuosius drabužių modelius, darė iškarpas. Siuvo iš visko, kas tik papuolė po ranka. Ir ne tik sau, bet ir savo draugams. Išlaikęs abitūros egzaminus, jis neilgai galvojo, kur tęsti mokslus. Tiesa, Valentino tėvams Abraomui ir Raisai sūnaus apsisprendimas nepatiko. Jie manė, kad drabužių modeliuotojo profesija itin nevyriška. Beje, iš tiesų V. Judaškino kurse studijavo vien tik merginos. Tačiau būsimojo Rusijos mados guru šis faktas nė kiek neglumino. 1986 m. jis sėkmingai baigė (gavo vadinamąjį raudonąjį diplomą – red. past.) Maskvos pramonės technikumą apsigynęs net du baigiamuosius darbus: „Kostiumo istorija“ ir „Makiažas ir dekoratyvinė kosmetika“.

Garsieji mados pasaulio Valentinai

Garsieji mados pasaulio Valentinai

Garsieji mados pasaulio Valentinai

Triumfas Paryžiuje

V. Judaškinas savo pirmąją 150 modelių kolekciją sukūrė dar 1987 m. Vis dėlto didžioji sėkmė jį aplankė 1991 m., kai kolekciją „Faberge“ kiaušinių motyvais rusų menininkas pristatė Paryžiaus mados savaitėje. Dizainerio darbai paliko didelį įspūdį ne tik išlepintai prancūzų publikai, bet ir tokiems mados guru kaip Pierre’as Cardinas ir Paco Rabanne. Po to, kai ši kolekcija apkeliavo pusę pasaulio, dvi suknelės su „Faberge“ kiaušinio motyvais buvo nusiųstos į Luvrą, dar keli modeliai atsidūrė Kalifornijos mados muziejuje. Nuo 1991 iki 2000 m. V. Judaškinas savo kolekcijas pristatydavo kiekvienoje Paryžiaus mados savaitėje. Be to, jis pirmasis iš Rusijos dizainerių buvo priimtas į Paryžiaus aukštosios mados sindikatą. O 2007 m. V. Judaškinas tapo Prancūzijos ordino kavalieriumi už nuopelnus literatūrai ir menui

Garsieji mados pasaulio Valentinai

Garsieji mados pasaulio Valentinai

Valentinas nebijo keistis, mėgsta eksperimentuoti. Tai ypač atsispindi jo naujausioje 2011 m. pavasario–vasaros kolekcijoje, kurią praėjusį spalį pristatė Paryžiuje.

Keisti kaltinimai

Po metų, 2008-aisiais, dizaineris buvo įvertintas ir tėvynėje: už didžiulį indėlį į Rusijos kultūrą ir mados plėtrą jis gavo Garbės ordiną iš paties prezidento Dmitrijaus Medvedevo rankų. Be to, jam priklauso skambūs, tačiau sovietinius laikus kiek primenantys Rusijos nusipelniusio meno veikėjo bei Rusijos liaudies menininko titulai. 2008-aisiais dizaineris Rusijos gynybos ministerijos užsakymu sukūrė naujas karines uniformas, kurios neseniai tapo V. Judaškino galvos skausmu. Praėjusių metų gruodį kai kurie šaltiniai būtent jį apkaltino dėl to, kad Sibire persišaldė apie 200 kareivių. Tiesa, Rusijos armijos valdžia šias spekuliacijas dizainerio atžvilgiu griežtai paneigė. Šiuo metu V. Judaškinas vadovauja savo mados namams, kuriuose kuriami haute couture ir prêt-a-porte klasės drabužiai, džinsiniai drabužiai, aksesuarai, juvelyriniai dirbiniai. Garsiausias Rusijos dizaineris yra vedęs, su žmona Marina (ji padeda rūpintis verslu) 1990 m. susilaukė dukros Galinos. Dizaineris sako labai mylįs savo šeimą, bet vis dėlto didžiąją laiko dalį skiria darbui.

Mūsų rekomendacijos:

Pavartykite knygą, kurią dizaineris 2003 m. išleido savo 15 metų kūrybinės veiklos sukakties proga.
Nepraeikite pro V. Judaškino mados namus Maskvoje, kuriuose yra ir nedidelis muziejus.
Išmėginkite vardinius V. Judaškino kvepalus.

Garsieji mados pasaulio Valentinai

Dizaineris labai myli savo šeimos moteris: žmoną Mariną ir dukrą Galiną, bet vis tik pirmoje vietoje – darbas.

Sandra Kliukaitė ir Jurgita Kviliūnaitė
„Scanpix“ ir „Bulls Press“nuotr.

Apie autorių

Lucia Danes
Lucia Danes

Lucia yra viena iš naujausių Jurgita.lt naujienų skilties redaktorių, nors nemaža dalis representacinių straipsnių apie fotografus, dizainerius, stilistus, bei visažistus taip pat priklauso šiai merginai. Aiškus ir skaitytojų pamėgtas rašymo stilius, būdingas šiai merginai, ypač tinka objektyviai anlizei, konkretiems m...

Susisiekite su Lucia Danes
Apie Jurgita.lt