Griūvančios Sofijos sienos...

Julie Splinters - -
Griūvančios Sofijos sienos...

Sofija, kuriai šį mėnesį sukaks 20 metų, neturi stogo tiesiogine žodžio prasme – kaip absurdiška. Juk gyvename ne trečio pasaulio šalyje, o urbanizuotoje Europos valstybėje. Ir niekas per daug nesijaudina negalėdamas jai padėti: nei Švenčionių meras, į kurį ji kreipėsi paramos namui rekonstruoti, nei Pabradės seniūnė, nei dažniausiai pagalbos ranką nelaimėliams ištiesiantis „Bėdų turgus“. „Krizė, nėra pinigų“, – vis girdi mergina. Bet krize galvos neprisidengsi per lietų, nei ant jos pamiegosi, neturėdamas kur gyventi. O tau vos devyniolika ir tu tik ką buvai „maloniai išprašytas“ į savarankišką gyvenimą iš globos namų.

Giminės vengia padėti


Ar žinote, kokia išmoka šiandien yra pervedama aštuoniolikmečiui paliekant globos namus? 6,5 tūkst. litų. Šių pinigų turi užtekti visam likusiam gyvenimui pasistatyti. Pasvarstykite, kokį laikotarpį už tokią sumą pragyventumėte Jūs? Jau nekalbame apie psichologinį lūžį akistatoje su savarankišku gyvenimu, neturint palaikančios šeimos… Ir tokių našlaičių, kurių kiekvienas ateityje susidurs su išvardintais sunkumais, šalyje yra keli tūkstančiai. Viena iš jų – Sofija, kuri kažkada su seserimi, mama ir seneliais gyveno nuosavame name Zalavo kaime (Švenčionių raj.), kol būdama 10 metų neteko mamos ir abi su sese atsidūrė Pabradės vaikų globos namuose. Tėčio ji nepažinojo.

Minėtas namas su tvartu ir žeme Zalave jai ir sesei atiteko palikimu prieš šešerius metus mirus močiutei, pagrindinei atramai. Paveldėjus močiutės turtą, merginų galvas užgriuvo ir aibė rūpesčių: dėl prastos būklės namas netinkamas gyventi, o remontui pinigėlių nėra. Nėra gerų turtingų tetų ir dėdžių, galinčių padėti. Nors ne, yra – tik jie negali padėti. Arba nenori. Sofija atsidūsta prisiminusi, kiek giminaičiai turi turto, tik nė vienas dar nesiteiravo, ar merginos turi ko pavalgyti, išėjusios iš globos namų į savarankišką gyvenimą. Net sutikti gatvėje kartais apsimeta nepažįstantys ir neatsako į pasisveikinimą: „Namus statosi, o su mumis nebendrauja, mes jiems – netinkamo lygio, nes esame iš vaikų globos namų…“, – jaučiu nuoskaudą Sofijos balse.

Vieninteliai, kurių paramos Sofija gali tikėtis, yra krikštatėviai – ne giminės, bet geranoriški žmonės, sutikę aštuoniolikmetę Sofiją pakrikštyti bei dabar jai patariantys nelengvose gyvenimiškose situacijose. Jų padedamos merginos ir tikisi suremontuoti močiutės namą, kuris nuo pamatų lėtai griūva į šoną.

Nuomojasi butelį


Pastatas persikreipė, o grindys viduje (didžioji jų dalis supuvusi – aut. past.) išsigaubė lanku. Langai nesandarūs, kiauros sienos užkaišiotos skudurais, bet žiemą tai negelbsti – kad ir kiek kūrentum, šiluma per daugybę plyšių išeina laukan. Stogą remiančios sijos dabar remiasi į krosnį (nuo ko ši suskilinėjo) ir palengva gula ant spintų. Kaimynai net baslį sijoms paremti viduje įkalė. Viską būtina tiesinti ir šiltinti – žodžiu, restauruoti globaliai, kitaip merginos liks be namų. Reikia naujai dengti stogą, griauti tvarto likučius ir jo vietoje statyti pastatėlį kalakutams auginti – tuo ateityje planuoja užsiimti Sofija.

Su krikštatėviais ji jau apskaičiavo preliminarią remonto sąmatą perkant pigiausias medžiagas – tai 25 tūkst. litų. Vilniuje slaugą studijuojanti sesuo iš valstybės gautą išmoką planuoja skirti studijoms – turbūt nereikia aiškinti, kiek šiais laikais jos kainuoja. Ir Sofija mielai pasirinktų vaikų ugdymo specialybę, bet paskaičiavusi, kiek tas jai atsieis, suprato, kad tokiu atveju neliktų pinigų namo rekonstrukcijai.

Mergina įstojo į nemokamą virėjos specialybę Vilniaus Žirmūnų profesinėje mokykloje ir gautą 6,5 tūkst. litų išmoką atidėjo remonto darbams. Prie statybų biudžeto prisideda ir Sofijos vaikinas, taip pat neseniai palikęs globos namus. Bet turimos sumos, suprantama, negana.

Neturėdami pasirinkimo, dabar jiedu nuomojasi butelį Pabradėje, stengiasi sudurti galą su galu iš našlaičių pensijos ir minimalios kasininko algos bei labai tikisi atsiliepsiant geranoriškus žmones. Tai galite padaryti pervesdami kiek galite į Sofijos banko sąskaitą.

Sofija Murzo LT 877300010102113300

Krosnis skilo dėl griūvančio stogo…

Griūvančios Sofijos sienos…

…., o grindys supuvo.

Griūvančios Sofijos sienos…

Kreiva ne nuotrauka: būtent taip kambaryje atrodo išlinkusios grindys, o lovos vienas šonas žemiau už kitą.

Griūvančios Sofijos sienos…

Kristinos Karalytės nuotr.

Apie autorių

Julie Splinters

Julie - viena iš nedaugelio žmonių, ypatingai besidominčių Rytų Japonijos, Kinijos ir apskritai Azijos šalių kultūromis. Baigusi anglų filologijos studijas, mergina šiuo metu yra Azijos studijų krypties programos studentė, kurią apima Artimųjų Rytų studijos, japonologija, Pietų Azijos studijos ir sinologija.  Kadangi m...

Susisiekite su Julie Splinters
Apie Jurgita.lt