Į TEMĄ – GROŽIO PEILIS. Aš matau!
Refrakcinės akių chirurgijos pagalba siekiama sumažinti regėjimo ydas bei priklausomybę nuo jas koreguojančių priemonių. Lazerinės regos korekcijos operacijos dėl saugumo bei stulbinančiai gerų rezultatų greitai paplito visame pasaulyje. Šiuo metu tai viena populiariausių kosmetinių procedūrų.
Į klausimus apie lazerinę regos korekciją atsako „Laserview“ klinikos gydytojas oftalmologas Almantas Makselis.
– Kas yra lazerinė regos korekcija?
– Tai yra regėjimą gerinančių operacijų grupė, kurių metu su lazeriu tūkstantųjų milimetro dalių tikslumu keičiama ragenos forma ir taip į akį patenkantis vaizdas tiksliau fokusuojamas tinklainėje.
– Kokias regėjimo ydas galima koreguoti lazeriu?
– Dažniausiai lazeriniu būdu koreguojamos refrakcijos ydos – trumparegystė ir astigmatizmas. Trumparegis žmogus gerai mato iš arti, tačiau toliau esantys objektai matomi neryškiai. Astigmatizmas – tai regėjimo yda, kai ragenos forma panaši į amerikietiško futbolo kamuolį su dviem skirtingomis kreivėmis. Matomi vaizdai neryškūs ar tarsi su šešėliais, kadangi šviesos spinduliai lūžta nevienodai. Kiek rečiau koreguojama regos yda – toliaregystė. Toliaregis žmogus ryškiau mato toli esančius objektus, o esantys arti matomi neryškiai.
– Ar visiems, turintiems regėjimo ydų, galima lazerinė regos korekcija?
– Tikrai ne. Svarbus veiksnys yra amžius. Operacijos pasaulyje atliekamos nuo 18 metų amžiaus, tačiau, manau, nereikėtų skubėti, kadangi tokio amžiaus rega dažniausiai dar nėra visiškai susiformavusi, todėl išlieka didelė regos blogėjimo tikimybė. Išimtį galima daryti tada, jei tikrai žinoma, kad rega nekito 2–3 metus. Tinkamiausias amžius – maždaug nuo 21 metų. Jei regėjimas nesikoreguoja su akiniais ar kontaktiniais lęšiais, tada nėra prasmės ir lazerinei operacijai, nes nebus laukiamo efekto. Be abejo svarbi ir žmogaus sveikatos būklė, tad prieš operaciją detaliai ištiriame, ar nėra sunkių sisteminių akies ligų, pakitimų akies viduje – lęšiuke, tinklainėje. Nors dažnai operacijos rezultatai viršija lūkesčius (ypač astigmatizmo atvejais), ne visiems ir ne visada įmanoma 100 proc. pakoreguoti regėjimą.
– Ar susiduriate savo srityje su egzistuojančiais mitais?
– Taip, ir gana dažnai. Vienas dažniausių: „Nesioperuosiu, nes net patys akių gydytojai nešioja akinius“. Lazerinė regos korekcija – plastinė operacija ir jai reikia subręsti „iš vidaus“. Kai pacientas po konsultacijos manęs paklausia ar darytis operaciją, aš visada atsakau, kad tokią operaciją galima atlikti, galima tikėtis gero rezultato, bet sprendimą turi priimti pats žmogus. Pažįstu ne vieną mediką, tarp jų ir savo kolegą gydytoją oftalmologą Feliksą Lūkiną (jo klinikos filiale Lietuvoje aš ir dirbu), kuris pasidaręs tokią operaciją ir vis dar džiaugiasi esamu rezultatu.
Antras dažnas mitas – trumpalaikis rezultatas. Kaip jau minėjau, rezultato ilgaamžiškumas priklauso nuo regos stabilumo. Kuo rega stabilesnė iki operacijos, tuo labiau tikėtina kad rezultatas bus visam laikui. Vieni ir po 5, 10 ar 12 metų mato vis dar puikiai, kitiems vos po metų ar dviejų rega pablogėja. Bet tokiais atvejais dažniausiai galimos pakartotinos operacijos. Trečias mitas, kad po operacijos negalima natūraliai gimdyti. Gimdymas ir lazerinė regos operacija vienas kitam jokios įtakos neturi. Skausmas – dar vienas mitas. Visi žmonės labai jautriai reaguoja, kai kalba pasisuka apie jų akis. Tačiau galiu patikinti, kad pati operacija yra tikrai neskausminga. Net ir po operacijos dažnai jaučiamas ne skausmas, o tik diskomfortas, kuris trunka vos kelias valandas. Taip pat klaidinga sakyti, kad po operacijos akys tampa mažiau atsparios traumoms. Jeigu bus rimta akies trauma, ar operacija daryta, ar ne – jokio skirtumo, vis tiek padariniai liūdni.
– Ar po operacijos rega gali būti blogesnė nei buvo prieš ją?
– Per penkis metus darbo šioje srityje nemačiau nė vieno, kurio rega po operacijos be pagalbinių priemonių būtų blogesnė nei buvo iki operacijos. Praktiškai 99,5% procentų pacientų gaunamas puikus arba labai geras rezultatas. Bet regos korekcija lazeriu yra operacija, ir kaip kiekviena operacija turi savo rizikos laipsnį bei, nors ir retai, pooperacines komplikacijas. Kita vertus, kontaktinius lęšius nešiojantys žmonės dažnai nesusimąsto apie jų sukeliamas komplikacijas, kurios dažnai būna žymiai rimtesnės negu po lazerinių operacijų.
– Kuo Jūsų klinika išsiskiria nuo kitų panašaus pobūdžio klinikų?
– Manau pagrindinis mūsų skirtumas – geriausias kainos bei kokybės santykis. Turime puikią įrangą – tokią, kokia naudojama didžiausiuose Europos bei JAV centruose, o mūsų operacijų kaina – mažiausia Lietuvoje.
– Kokia seka išrikiuotumėte: akiniai, kontaktiniai lęšiai, lazerinė korekcija?
– Saugiausia – akiniai.. Tačiau jei žmogus, nešiodamas akinius, yra nelaimingas ar jaučia diskomfortą, tuomet vertėtų pagalvoti apie lazerinę regos korekciją. Ir tik paskutinėje vietoje – kontaktiniai lęšiai (tiek sveikatos, tiek ekonominiu požiūriu).
– Ar sau darytumėtės lazerinę regos korekcijos operaciją?
-
Kol kas dėl regos skundų neturiu, todėl pasakyti, kaip jausčiausi, jei reiktų nešioti akinius ir be jų nematyčiau, kas dedasi kitame kambario gale, tikrai negaliu. Būtent neapsikentę tokio blogos regos keliamo diskomforto žmonės ir kreipiasi pagalbos į mus.
Žvaigždžių patirtis. Klausiame žinomų žmonių, kuriems buvo atlikta lazerinė akių operacija.
Dainininkė Asta Pilypaitė:
Jeigu gerai prisimenu, akių korekcija man buvo atlikta maždaug prieš 9 metus. Tai tapo tiesiogine prasme ryškiausia dovana 30-mečio proga. Mano regėjimas silpo nuo trečios klasės, prieš operaciją trumparegystė siekė -7,5 dioptrijų. Akių korekcijai lazeriu ryžausi tik po to, kai ją pasidarė viena draugė. Stebėjau ją mėnesį – ar neišvarvės akys. 🙂 Procedūra truko gal pusvalandį. Po to kurį laiką akis perštėjo, ašarojo. Savaitę nebuvo galima vairuoti. Vengiau vairuoti vakarais, nes liedavosi vaizdas. Esu labai patenkinta, kad ryžausi korekcijai. Dabar mano regėjimas puikus. Esu labai dėkinga gydytojui Algimantui Gutauskui už gerą darbą.
Laidų vedėjas Algis Ramanauskas-Greitai:
Akių korekciją man atliko 2003 metais. Trumparegystė išsivystė labai staiga, kai man buvo 11 metų. Regėjimas nebuvo labai prastas: -0,75 ir -0,50 dioptrijų. Man buvo nemalonu operacijos metu, nors skausmu to nepavadinsi. Kiek žinau, žmonių reakcija į šią operaciją labai skirtinga. Pavyzdžiui, rudakiai (kaip aš) patiria daugiau diskomforto. Kuo jaunesnis žmogus, tuo didesnė nemalonių pojūčių tikimybė. 30-metis mėlynakis gali nebijoti nieko. Praėjus 1–2 savaitėms ėmiau matyti puikiai. Asmeniškai patariu visiems darytis akių korekciją, nes tai labai geras dalykas. Panaši procedūra dar 1983 m. buvo atlikta ir mano seseriai, tik technologijos buvo senesnės. Ji puikiai mato ir dabar.
Justina Ragauskaitė
LASERVIEW – akių lazerinės chirurgijos klinika
Lazeriu gydome: trumparegystę, toliaregystę, astigmatizmą.
Konsultuojame įvairiais akių ligų klausimais.
Dr. Lūkino regėjimo korekcijos klinika „LASERVIEW Lietuva“
S. Žukausko g. 41, LT-08221, Vilnius
Tel.: + 370 5 212 0290
El. paštas info@laserview.lt
www.laserview.lt