Į TEMĄ – GROŽIO PEILIS. Kosmetinė odontologija – graži šypsena kiekvienam
Vis dažniau pas odontologą žmonės ateina ne tik gydytis, bet ir pasigražinti šypseną. Grožio supratimas – individualus dalykas, tačiau tam tikri dalykai daugumai visada atrodo patraukliai. Graži šypsena ir balti dantys tapo jaunystės, sėkmės, žavesio, sveikatos simboliu. Naudojant naujausias technologijas ir gydymo būdus, galima ištaisyti įvairaus pobūdžio dantų defektus ar net sukurti „holivudiškas“ šypsenas. Svarbiausia nepersistengti, kitaip dantys atrodys nenatūraliai, taigi ir ne visai gražiai. Norint tiksliai atstatyti išvaizdą restauruojant dantį, nepakanka vien sukurti reikiamą formą ir atitaikyti spalvą. Danties vaizdą taip pat apibūdina atspalvis, skaidrumas, peršviečiamumas, blizgesys, tad visi parametrai ir turi būti atkartoti.
Kiekvienas žmogus gali susikurti savo idealią šypseną. Koreguojami gali būti dantų aukštis, plotis, spalva, forma, išsidėstymas lanke, dantų bei dantenų simetrija, dantenų aukštis. Pasaulyje pripažinti šie kosmetinės odontologijos gydymo būdai: estetinis plombavimas, estetinis protezavimas, estetinis implantavimas, dantų balinimas, ortodontinis gydymas, taip pat kai kurios procedūros dentaliniu lazeriu. Visi jie šiandien prieinami ir pacientams Lietuvoje.
Populiariausias – porcelianas
Kaip pasiekti nepriekaištingos šypsenos rezultatą, pataria kosmetinės odontologijos specialistė, odontologijos klinikos „Pilėnė“ direktorė, gyd. Lina Tvarijonavičienė: „Nėra vieno geriausio gydymo metodo, kuris tiktų visiems atvejams, tad reikia įvertinti daug dalykų ir išsirinkti. Jei yra nedideli defektai – senos plombos, kariesas, smulkūs danties formos trūkumai, siūlau estetinį plombavimą. Jei defektas didelis (reikia dengti visą danties paviršių priekiniame dantyje ir atstatinėti daugiau negu pusę danties vainiko krūminiame dantyje), verta rinktis tvirtesnes restauracijas, pvz., estetinį protezavimą. Šios sąvokos prasmė labai pasikeitė, masiškai pradėjus naudoti porcelianą. Šiandien metalas iš odontologijos palaipsniui išstumiamas. Šiuolaikinių keraminių restauracijų tvirtumas ir atsparumas nėra prastesni nei metalo, o estetika ir biologinis suderinamumas nepalyginamai pranašesni. Porcelianas dabar naudojamas ir estetiniam implantavimui, tad galima maksimaliai estetiškai atstatyti net ir prarastą dantį. Ten, kur reikalingas ypač didelis tvirtumas – tiltams, krūminių dantų vainikėliams, protezuojant, naudojamas cirkonio oksidas bei aliuminio oksidas. Tai labai tvirtos medžiagos, vadinamos „keraminiu plienu“ ir geriausia medžiaga klubo, kelio sąnarių protezams, ne išimtis odontologija – sudėtingiausi gaminiai daromi būtent iš cirkonio oksido keramikos.
Balinimas – saugu
Populiariausia kosmetinės odontologijos procedūra – dantų balinimas. Išbandyta daugybė įvairių medžiagų dantų balinimui, bet ligi šiol neatrasta nieko geriau už „seną gerą“ vandenilio peroksidą arba karbamido peroksidą (silpna vandenilio peroksido forma). Tyrimai patvirtina, kad sveikų dantų balinimas vandenilio peroksidu yra saugus, nepakeičia danties ir aplinkinių audinių struktūros. Be abejo, jis turi būti atliekamas laikantis nurodytų taisyklių ir sąlygų, neturėtų būti daromas dažniau nei nurodoma. Dantų balinimą galima atlikti dviem būdais: namuose – kapomis (paprastai trunka 10–14 dienų) arba kabinete, kur naudojamas didesnės koncentracijos gelis, kartais – lazeris, o rezultatas greitas. Balinimas lazeriu užtrunka apie pusvalandį. Juo galima ištaisyti ir įvairius dantenų defektus. Negalima balinti dantų su nusidėvėjusiu, pažeistu emaliu, esant dantenų uždegimui, periodontitui, asmenims alergiškiems gelio sudedamosioms dalims, nešiojantiems breketus. Šią procedūrą rekomenduojama atidėti nėščiosioms, maitinančioms moterims, asmenims iki 18 metų. Reikia žinoti, kad plombos, vainikėliai nebąla, tad po balinimo gali tekti jas keisti arba koreguoti. Jei dantys kreivi, neteisingas sukandimas, pacientui reikalingas ortodontinis gydymas. Dantų tiesinimas dažniausiai atliekamas kabėmis (breketais). Jei dantys tiesinami estetiniu plombavimu ar protezavimu, juos visada reikia šlifuoti, todėl verta pasvarstyti, ar tikslinga tai daryti, jei dantis visiškai sveikas. Kabės šiais laikais taip pat gerokai patobulėjo, atsirado žymiai mažiau pastebimos keraminės kabės. Jų naudojimas lemia patogesnį gydymą – jis trunka trumpiau, rečiau reikia lankytis pas ortodontą“.
Dainininkas Vaidas Baumila:
Ant dantų užsidėti breketus (arba kitaip – kabes) sugalvojau ne pats – pasiūlė mano odontologas, nes mano sukandimas blogas. Gal būtent dėl to šiek tiek švepluoju. Na, ne paskutinėje vietoje ir estetika – kas gi nenori turėti gražios šypsenos? Gaila, kad į šią problemą dėmesį atkreipiau per vėlai, galbūt nebūtų prireikę chirurgų pagalbos. Kabes nešioju jau daugiau nei dvejus metus. Vasarą jos bus nuimtos ir žinomas chirurgas Simonas Grybauskas atliks sudėtingą operaciją. Tokią pačią, kokia nesenai buvo atlikta žasui Linui Zareckui-Chorui. Tiksliai negaliu papasakoti, kas bus daroma, nes nesu medikas. Tik žinau, kad po tokių operacijų paprastai pasikeičia netgi veido forma, žmogus net šypsosi kitaip.
Dizaineris Juozas Statkevičius:
Dirbu pasaulinėje mados industrijoje, tad visą laiką tenka suktis tarp garsenybių, modelių, įnoringų klientų ne tik Vilniuje, bet ir Paryžiuje, Niujorke, Milane…Graži šypsena, kaip ir gražus rūbas – mados pasaulio vizitinė kortelė. Stebėjau iš arti daugelį žvaigždžių – jų šypsenos kerinčios, akinančios, neįtikėtinai tobulos nepaisant amžiaus! Kadangi esu daug fotografuojamas ir, neslėpsiu, rūkau, visad svajojau pašviesinti savo šypseną. Be galo džiaugiuosi, kad visos galimybės, kuriomis naudojasi pasaulinės žvaigždės, šiandien yra ir Lietuvoje. Po greitos, beskausmės dantų balinimo procedūros lazeriu, galiu šypsotis dar plačiau, HOLIVUDIŠKAI!
Justina Ragauskaitė
Tvirtą, tikslią ir estetišką porcelianinę restauraciją galima pagaminti vieno vizito metu su CEREC kompiuterine sistema. Šiandien kosmetinėje odontologijoje CEREC yra pažangiausia skaitmeninė technologija. Ją naudojant padaroma trimatė danties nuotrauka – optinis atspaudas, kurį gydytojas mato kompiuterio ekrane ir trimatėje erdvėje sumodeliuoja restauraciją. Pacientas gali stebėti, kaip kuriamas jo būsimas dantis. Tada specialus skaitmeninis gaminimo prietaisas deimantiniais mikrogrąžteliais iš keraminio blokelio išfrezuoja danties restauraciją.
Lazerinės kosmetinės odontologijos klinika „Pilėnė“
Papilėnų g. 2, Vilnius
Tel/Fax.: + 370 5 2308827;
Mob. tel.: +37061616222
e-mail: info@pilene.lt