Į temą: Grožis iš gamtos, nedarant jai žalos
„Svarbiausia yra ne tai, ar gyvūnai moka mąstyti arba ar jie moka kalbėti. Reikšminga tik tai, ar jie kenčia.“
Filosofas Jeremy Bentham
Ar žinojai, kad…
… vien tik Europos Sąjungos šalyse kosmetikos bandymų metu kasmet žūva beveik 40000 gyvūnų?! Tai – 110 gyvūnų kasdien! Pavyzdžiui, odos reakcijos tyrimui naudojami triušiai. Jų nugara nuskutama ir padengiama bandomąja medžiaga. Prieš tai oda kartais patrinama švitriniu popieriumi. Apie kitus tyrimų metodus net nerašome atsižvelgdami į silpnų nervų skaitytojus.
… per sekundę pasaulyje atsiranda 1000 tonų atliekų?!
… vidutinė vakariečių šeima per metus išmeta popieriaus atliekų, kurių kiekis atitinka šešis užaugusius medžius?!
… tavo dievinamas muskuso dvelksmas kvepalų buteliuke galbūt yra išgautas iš muskuso briedžio patino liaukų, ir dėl to kasmet paskerdžiama tūkstančiai šių gyvūnų?!
… tik labai reta įmonė naudoja perdirbamą plastiką savo pakuotėms, o plastikiniai maišeliai yra itin ilgaamžė šiukšlė, kuri irsta net 500–1000 metų?!
Vis dėlto egzistuoja tokia kompanija, kurią ši statistika skaudina. Tokia, kuri „neprifarširuoja“ gaminamos kosmetikos chemikalais bei neapkrauna planetos milijonais pakuočių. Ši kosmetikos kompanija įrodo, kad galima gyventi kitaip: uždirbti ir leisti užsidirbti kitiems, skatinti socialinį aktyvumą, ginti žmogaus ir gyvūnų teises, saugoti aplinką.
„The Body Shop“ tiesiog nesitaikė prie šiuolaikinio kapitalizmo, nepakluso grožio industrijos diktuojamoms iškreiptoms rinkodaros taisyklėms. Už tokias moralines nuostatas bei pasiekimus buvo pripažinta etiškiausiu verslu pasaulyje ir apdovanota garbės raštais.
Už ką pasaulis gerbia šią kompaniją? Už tai, kad…
… „The Body Shop“ teikia pirmenybę atsinaujinantiems energijos šaltiniams. Pavyzdžiui, gamybos poreikiams tenkinti Didžiojoje Britanijoje įmonė nusipirko dalį vėjo elektrinės.
… nuo pat įkūrimo 1976 m. „The Body Shop“ buvo vienintelė kosmetikos įmonė, kuri neatliko produktų bandymų su gyvūnais. Įkūrėjai Anitai Roddick alternatyvaus būdo įdiegimas kosmetikos pramonėje buvo vienas iš svarbiausių principų. Šiandien – tai žymiausia kompanija, nenaudojanti ir neperkanti jokių išbandytų su gyvūnais žaliavų, aktyviai pasisakanti prieš tokius bandymus ir siekianti juos visiškai uždrausti.
… finansiškai remia alternatyvius bandymus, o savo produktus tikrina kompiuterizuota biologine analize, t.y. įvairiais ląstelių ir audinių bandymais.
… pirmųjų „The Body Shop“ kvepalų „White Musk“ pasirodymas rinkoje 1982 m. buvo įrašytas į istoriją, nes parfumerijos pramonėje pirmą kartą buvo panaudotas sintetinis muskusas, o ne išgaunamas iš briedžių liaukų.
… organizavo kampaniją „Gelbėkite banginius“, kuria tvirtino, kad kosmetikos pramonėje vietoj kašalotų vaško gali būti naudojamas natūralus simondsijų aliejus. „The Body Shop“ produktuose banginių taukai nenaudojami išvis.
… „The Body Shop“ yra pirmoji įmonė, kuriai buvo leista naudoti gyvūnų apsaugos organizacijų sukurtą tarptautinį triušio ženklą, parodantį, kad prekė ar jos žaliavos nėra išbandytos su gyvūnais.
… PETA apdovanojo įmonę už pasiekimus ginant gyvūnų teises. Surinkus rekordinį parašų skaičių, bandymai su gyvūnais kosmetikos tikslams jau uždrausti Didžiojoje Britanijoje ir Olandijoje.
… Australijoje buvo apdovanota už ekonomiškomis lemputėmis sutaupytą energijos kiekį.
… nepripažįsta vadinamųjų įmonės reklaminių automobilių ir jų visiškai atsisakė. Be to, pirmenybę teikia krovinių gabenimui jūra, nes lėktuvai sunaudoja daugiau energijos ir išskiria daugiau žalingų smalkių. Prekių pervežimui vis dažniau naudoja ne kartonines dėžes, o pagamintas iš ilgalaikių medžiagų – plieno ar plastiko.
… visoms plastikinėms pakuotėms naudoja tik perdirbamą plastiką. Taip pat visada klausia kliento, ar jam reikia maišelio įsigytoms prekėms susidėti. Maišeliai gaminami iš perdirbamo popieriaus ir plastiko. Lietuvos rinkoje ekologiški maišeliai pirkėjams pirmiausiai pradėti siūlyti būtent šios kompanijos parduotuvėse.
… „The Body Shop“ yra pirmoji įmonė, kuri pastatė filtruojantį įrenginį ir ekologinę perdirbimo sistemą atliekų vandeniui valyti.
… agituoja už tropinių miškų išsaugojimą ir net savo interjere nenaudoja tropinių medžių.
… sukūrė bendrijos prekių programą, pagal kurią natūralios žaliavos perkamos iš atokių, varganų bendrijų šioms suteikiant darbo vietas, o gautas pelnas naudojamas sveikatos, švietimo ir gyvenimo sąlygų gerinimui. Pavyzdžiui, sviestmedžio sviestas perkamas iš moterų organizacijos Ganoje, o pelnas skiriamas šuliniams, mokykloms statyti.
1. Kokosų kūno pienelis 52,50 Lt (ekologiškas kokosų aliejus iš Samoa, Polinezijos)
2. Gvaraninių paulinijų purinamasis plaukų šampūnas 38 Lt (medus iš Zambijos), Migdolų nagų ir odelių aplink nagus priemonė 52 Lt (bičių vaškas iš Zambijos)
3. Arbatmedžių veido prausiklis 29 Lt (arbatmedžių, tamanų aliejai iš . Kenijos)
4. Mangų kūno šveitiklis 59 Lt (ekologiškas cukrus iš Paragvajaus)
5. Kakavos drėkinamasis kūno pieštukas strijų profilaktikai 48,50 Lt (kakava iš Ganos), Sviestmedžių kreminis kūno prausiklis 24 Lt (sviestmedis iš Ganos)
6. Energizuojanti drėkinamoji kūno želė 57 Lt (bergamotės iš Italijos)
7. Mėlynųjų kukurūzų valomoji veido kaukė 38 Lt (kukurūzai iš JAV)
8. Alavijų naktinis raminamasis veido kremas 72 Lt (alavijai iš Gvatemalos)
9. „Love ETC…“ parfumuotas vanduo 69 Lt (alkoholis, gaminamas iš ekologiškai auginamų cukranendrių, iš Ekvadoro)
10. „Hi shine“ lūpų blizgis 62 Lt, Bronzinanti veido pudra 65 Lt, Shimmer cubes akių šešėliai 91 Lt, Blakstienas tankinantis tušas 56 Lt (afrikinių kietrių aliejus iš Namibijos)
11. Mini plaukų šepetys 17 Lt (iš Rusijos)
12. Medinis masažuoklis 25 Lt (iš Indijos)
13. Kanapių sviestinis kūno kremas 59 Lt (kanapės iš Anglijos)
14. Ličių žiedų sviestinis kūno kremas 73 Lt (atalių riešutų ir sojų aliejus iš Brazilijos)
15. „Bag for Life“ medvilninis krepšys. Stilingas, praktiškas, patvarus ir ilgaamžis drobinis krepšys, už kurį gaunamas pelnas aukojamas įvairiems paramos fondams ir kampanijoms.12 Lt (iš Indijos)
Parengė Justina Ragauskaitė
G. Juchnevič nuotr.