John Galliano pakilimai ir nuosmukiai
Mados pasaulyje, 1960 – aisiais gimęs John Galliano, išgarsėjo 1995 – aisiais, kuomet tapo pagrindiniu Givenchy dizaineriu, nepaisant to, kad šiems mados namams John vadovavo vos vienerius metus, jis įėjo į mados istoriją, kaip pirmasis britas tapęs prancūziškų mados namų dizaineriu. Savo karjerą ekscentriškas vyras tęsė kurdamas Christian Dior mados namams, kuriems vadovavo iki pat šių metų kovo.
Svaiginančiai greita karjeros pradžia, kuomet vos baigęs studijas, 24 metų jaunas vyras, savo pirmąją rimtą kolekciją, įkvėptą Prancūzijos revoliucijos ir pavadintą „Les Incroyables“ (iš prancuzų kalbos: nerealieji), visą išpardavė Londone. Sėkminga karjera tęsėsi kelerius metus, tačiau audringi vakarėliai ir nesutarimai su finansuotojais privedė britą iki bankroto. Persikrausčius į Paryžių John Galliano vėl ėmė stotis ant kojų ir jau 1991 – aisiais kūrė drabužius australų dainininkės Kylie Minoque koncertiniam turui. Didžiausiu lūžiu šio (bei daugelio kitų jaunų kūrėjų) karjeroje tapo amerikietiškojo „Voque“ redaktorės Anna Wintour įsikišimas – viena įtakingiausių mados pasaulio moterų dizainerį pristatė finansuotojams, o to meto (kita vertus, šio meto – taip pat) podiumo deivės Kate Moss, Linda Evangelista bei Naomi Campbell pristatė per penkioliką dienų sukurtą kolekciją iš septyniolikos modelių. Sakoma, kad merginos tąkart numojo ranka į joms įprastus honorarus ir sutiko pristatyme dalyvauti už minimalų užmokestį.
Dieviškų suknelių, vardinių kvepalų, garsiausių pasaulio modelių bei eksliuzyvinės pirmosios eilės ratas ėmė suktis – John Galliano stebindavo raukiniais, siuvinėjimais, įspūdingais galvos apdangalais bei praėjusių šimtmečių įkvėpta kūryba. Sunku žodžiais nusakyti sunaudojamos medžiagos kiekius, ryškias spalvas ir nuolatinį balansavimą ant kičo ribos, kuris dažniausiai priverčia aiktelėti iš pasigerėjimo, tačiau, reikia pripažinti, kad kartais priverčia kritiškai susiraukti.
Paskutinį kartą pasaulis kritiškai susiraukė šių metų vasario pabaigoje, kuomet John Galliano buvo nušalintas nuo Dior kūrybos direktoriaus posto dėl savo naktinių girtų paistalų, kuomet „La Perle“ baro lankytojams jis pareiškė mylįs Hitlerį, o „tokie žmonės, kaip jūs būtų mirę. Jūsų motinos, tėvai ir protėviai būtų nunuodyti dujomis“. Niekuo dėtus lankytojus išvadinęs bjauriais dizaineris nusiramino, tačiau filmuota medžiaga kartu su informacija apie anksčiau išsakytus panašius pareikšimus, pateko į britų tabloido „The Sun“ rankas, kūrėjas patrauktas baudžiamojon atsakomybėn, paskutinioji jo kolekcija Dior mados namams pristatyta be jo paties dalyvavimo, o jo vardinės kolekcijos pristatymas atšauktas. Jis buvo viešai pasmerktas Karl Lagerfeld, o jo kvepalų veidas, žydė Natalie Portman, kurios proseneliai mirė Aušvico koncentracijos stovykloje, pareikalavo nutraukti sutartį su Dior mados namais.
Žvelgdami į John Galliano karjeros pakilimus ir nuosmukius bei nuostabius kūrinius galime tikėtis jo sugrįžimo į mados pasaulį, galime pritarti ir stilistei bei kostiumų dizainerei Patricia Field, kuri gindama dizainerį viešai kalbėjo, kad jo pareiškimai tėra „farsas“ ir „teatras“, bet reikia pripažinti, kad antisemitizmas iš pasaulinio lygio kūrėjo lūpų įgauna itin bjaurų atspalvį, net jeigu tai ir tebuvo girti paistalai.