Karštasis ginklas – kava: kas negerai?
Įsivaizduoji savo gyvenimą be kavos?! Mes ne. Tačiau besaikis kavos gėrimas gali turėti šiokių tokių neigiamų padarinių. O viskas per tą stebuklingą medžiagą – kofeiną. Kofeinas yra nuo seno žinoma tonizuojanti medžiaga. Aišku, populiariausiu kofeino šaltiniu nenuginčijamai yra kava.
Iš tiesų, kofeino kiekis gėrimuose priklauso ir nuo paruošimo (užplikymo) būdo, todėl pvz., viename kavos puodelyje yra du kartus daugiau kofeino negu tokiame pačiame kiekyje arbatos, nors pačiose kavos pupelėse kofeino yra mažiau negu arbatos lapuose. O štai daugiausiai kofeino turi amazonės augalas guarana (Paullinia guarana). Jos sėklos turi 5 proc. kofeino. Arbatos lapuose yra 2 – 5 proc. kofeino, matės lapuose – 3 proc., kolos riešutuose – 1,5-2,5 proc., o kavos pupelėse – 0,6-2,8 proc.
Saikingas kofeino vartojimas, neviršijant 300 mg per dieną (maždaug 3 kavos puodeliai), paprastai nekelia jokio pavojaus sveikatai. Nėščioms moterims rekomenduojama per dieną suvartoti ne daugiau kaip 200 mg kofeino (du puodelius kavos). Mat nustatyta, kad moterys, vartojančios daug kofeino, gimdo mažesnio svorio vaikus, joms dažniau pasitaiko spontaninis priešlaikinis gimdymas, galimi vaisiaus apsigimimai. Tai nereiškia, kad nėščioms moterims draudžiama naudoti kofeiną. Tačiau kiekviena nėščia moteris turėtų kontroliuoti per dieną suvartojamą kofeino kiekį. Kofeinas gali turėti neigiamos įtakos moterų vaisingumui.
To negalima teigti apie kofeino vartojimą dideliais kiekiais. Daugiausia kofeino yra suvartojama geriant daug kavos. Be to, širdies ir kraujagyslių ligoms didelę įtaką turi rūkymas, mažas fizinis aktyvumas, didelis sočiųjų riebalų rūgščių vartojimas ir piktnaudžiavimas alkoholiu.
Nuo 100 iki 600 mg kofeino gali paspartinti mintis bei pagerinti bendrą organizmo budrumą. Kita vertus, kofeino vartojimas gali sąlygoti poilsio trūkumą ir koordinacijos sutrikimo