Kukli klaipėdietė – ant didžiausių podiumų

Jake Doe - -
Kukli klaipėdietė – ant didžiausių podiumų

Neseniai 32-ąjį gimtadienį atšventusi Margarita Švėgždaitė galėtų nesustodama vardinti savo nuopelnus: beveik per 10 modelio karjeros metų ji nusifotografavo dešimtims populiariausių pasaulio madų žurnalams, žingsniavo visų pasaulio mados sostinių podiumais. Tačiau iš Klaipėdos kilusi gražuolė nustebina savo kuklumu ir paprastumu, o apie madų pasaulį kalba atvirai ir be pagražinimų.

Vardas, pavardė: Margarita Švėgždaitė

Gimimo data, vieta: 1979 01 16, Klaipėda

Agentūros, kurioms priklauso: „IMG Milan“, „WM Paris“, „View Barselona“, „Ford NY“

Ūgis ir išmatavimai: 181 cm; 90, 60, 90

Plaukai: blondinė

Užsienio kalbos: rusų, anglų, prancūzų, švedų

Žurnalai, kuriems fotografavosi: „Vogue“ (italų, japonų, ispanų), „Elle“ (prancūzų, italų), „Spoon“ ir daugybė kitų

Demonstruotos kolekcijos: „Dior“, Emanuelio Ungaro, Johno Galliano, „Fendi“, „Armani“, Jeano Paul Gaultiero, „Victoria Secret“ ir kt.

Pomėgiai: kelionės (aktyvus poilsis – slidinėjimas, nardymas ir pan.) ir knygų skaitymas

Kukli klaipėdietė – ant didžiausių podiumų

Neseniai 32-ąjį gimtadienį atšventusi Margarita Švėgždaitė galėtų nesustodama vardinti savo nuopelnus: beveik per 10 modelio karjeros metų ji nusifotografavo dešimtims populiariausių pasaulio madų žurnalams, žingsniavo visų pasaulio mados sostinių podiumais. Tačiau iš Klaipėdos kilusi gražuolė nustebina savo kuklumu ir paprastumu, o apie madų pasaulį kalba atvirai ir be pagražinimų.

Kosmopolitiškąją Margaritą, pastaruoju metu daugiausia laiko praleidžiančią Paryžiuje, pagavome Vilniuje, kai ji buvo atvykusi trumpų atostogų. Įspūdinga modelio karjera galinti pasigirti lietuvaitė į gimtinę sako grįžtanti mažiausiai keturis kartus per metus. „Grįžtu, kai turiu reikalų ar labai pasiilgstu draugų, šeimos, mamos, senelės. Kartais atskrendu vos kelioms dienoms. Patinka grįžti ir sunku būna išvažiuoti“, – prisipažįsta jau 10 metų užsienyje gyvenanti ir dirbanti M. Švėgždaitė.

Į tėvynę ją traukia ne tik artimųjų ilgesys, bet ir noras paskanauti lietuviškų patiekalų. „Pasiilgstu cepelinų, bulvinių blynų ir grietinės (itin riebios!), kefyro, raugintų kopūstų, lietuviškų sriubų. Na, pasigaminu sriubų ir Paryžiuje, bet jų skonis ne toks. Gal čia psichologija veikia, o galbūt daržovės ne tokios kaip Lietuvoje“, – šypsodamasi greitakalbe beria gražuolė. Išgirdusi, kad Margarita neabejinga cepelinams, tuoj pat noriu paklausti apie mitybos ypatumus, tačiau abi nusprendžiame, kad apie tai pakalbėsime vėliau.

Kukli klaipėdietė – ant didžiausių podiumųKukli klaipėdietė – ant didžiausių podiumų

Paryžius sužavėjo neišsyk


Nors gyvena Paryžiuje, Margarita neretai darbo reikalais keliauja į Ispaniją, Italiją, Angliją. Niujorke, kur anksčiau praleisdavo nemažai laiko, dabar ji – reta viešnia: „Dabar nebeturiu net darbo vizos. Neseniai kvietė atvažiuoti, bet… Ten reikėtų viską tarsi nuo pradžių pradėti, vaikščioti į atrankas, susirasti butą… Niujorke turiu labai daug draugų, bet Europoje jaučiuosi geriau. Be to, ir užsakymų čia daugiau sulaukiu. Galiu išvažiuoti į Londoną, į Milaną ar Madridą padirbti – viskas ranka pasiekiama, nereikia skirsti per naktį.“ Pasitaiko ir egzotiškesnių darbo kelionių – visai neseniai Margaritai teko skristi į Butano Karalystę.

Mergina atskleidžia, kad Paryžių pamilo ne iš karto: „Dabar mėgstu šį miestą, tačiau iš pradžių taip nebuvo – man Paryžius pasirodė labai atšiaurus. Bet, kaip sakoma, ir šuo kariamas pripranta.“

Vis dėlto Paryžiaus ji nevadina savo namais, nors čia ją laiko ir meilė. Tiesa, apie mylimąjį Margarita nelinkusi kalbėti. „Galiu šnekėti apie viską, tik ne apie asmeninį gyvenimą. Apie šeimą dar negalvoju, nors vaikus myliu ir vieną gražią dieną tikrai jų turėsiu. Tačiau dar yra nenuveiktų darbų. Kol galiu kentėti, tai ir kenčiu“, – šypsodamasi kalba ji.

Paryžiuje ją laiko ir studijos – Sorbonos universitete ji studijuoja prancūzų kalbą. „Studijos netrumpos, nes reikia pereiti daug lygmenų. Aš noriu pabaigti visus, nes tada turėčiau labai gerai kalbėti prancūziškai ir rašyti mokėčiau be klaidų, ko net patys prancūzai nesugeba, nes tai labai sudėtinga. Esu pažangi studentė, darau namų darbus ir neduodu niekam nusirašyti, nuolat nervinu dėstytoją, klausinėju visokių nereikalingų klausimų, kodėl yra taip, o ne kitaip“, – dėsto manekenė.

Kukli klaipėdietė – ant didžiausių podiumųKukli klaipėdietė – ant didžiausių podiumų

Neabejinga svetimoms bėdoms


Margaritą galima drąsiai vadinti poliglote, nes ji moka net penkias kalbas! „Na, neišsikėliau tikslo išmokti visas pasaulio kalbas. Suprantama, išmokti lietuviškai ir rusiškai sudėtinga nebuvo. Anglų kalbos mokėjimas – irgi nėra kažkoks nuopelnas, tiesiog be jos su niekuo nesusikalbėsi. Švedų kalbą mokiausi studijuodama Klaipėdos universitete, o prancūzų kalbą išmokti privertė gyvenimas. Manau, kad esu gabi kalboms. Nes prancūzų kalbą gerai įsisavinau dar nesimokydama universitete“, – atskleidžia šviesiaplaukė gražuolė.

Tiesa, po studijų dirbti mokytoja Margarita neplanuoja, nors šį darbą dirbo Lietuvoje (prieš išvažiuodama dirbti modeliu į užsienį – red. past.), be to, jau dirbdama modeliu mokytojavo Nepale ir Ugandoje. Ši patirtis Margaritai itin svarbi: jauna moteris prisipažįsta, kad tik mokytojaudama skurdžiose šalyse supratusi, kiek daug reiškia švietimas: „Švietimas turbūt svarbiausias dalykas pasaulyje. Reikia skurdžiai gyvenančius žmones mokyti, o ne maistą jiems dalyti ar grynus pinigus. Kaip tame posakyje „Neduoti žuvies, bet išmokinti žvejoti“.“

Ugandoje Margaritai teko dėstyti ir privačioje, ir valstybinėje mokyklose, tad ji turėjo puikią progą jas palyginti. Būtent tada lietuvaitė nusprendė studijuoti švietimo vadybą (baigusi studijas Sorbonoje pamėgins šią specialybę nuotoliniu būdu studijuoti Londono „Open University“ – red. past.), kad pabaigusi modelio karjerą galėtų įgyvendinti ambicingus švietimo projektus skurdžiausiuose pasaulio kampeliuose. „Kol kas nenoriu apie tai kalbėti – kai įgyvendinsiu, tada pasigirsiu“, – šypteli Margarita.

Tačiau grįžkime į praeitį – labai rūpi sužinoti, kaip Margaritai pavyko tiek daug nuveikti mados pasaulyje, nuo ko viskas prasidėjo. Gražuolė sako manekenės darbui reikalingą aukštą ūgį ir liekną sudėjimą paveldėjusi iš tėvų, kurie abu labai aukšti ir liekni. Vis dėlto moteris prisipažįsta, kad be pastangų idealų svorį išlaikyti nelengva ir jai: „Neseniai numečiau kelis kilogramus ir darbų kiekis iš karto padvigubėjo ar net ir patrigubėjo. Kai matai tą rezultatą, galvoji: gal tikrai reikia prisižiūrėti ir tos grietinės nesidėti arba eiti pabėgioti, paplaukioti. Bet taip skanu valgyti, vis atidėlioji tas dietas ir sportą rytdienai. Aš bevalė, man neišeina.“

Kukli klaipėdietė – ant didžiausių podiumųKukli klaipėdietė – ant didžiausių podiumų

Nepritaria lieknumo kultui


Margarita įsitikinusi, kad lieknumo kultas mados pasaulyje niekada neišnyks. „Visi rėkia, kad lieknumo era baigiasi, bet tai – ne tiesa. Karlas Lagerfeldas yra pasakęs, kad, jei mergina vilki didesnį nei nulinio dydžio rūbą, tai jam net neįdomu, jis tokiai nesiuva. O juk taip sako mados dievukas! Mano agentūroje dirba viena mergina, kurios matmenys labai nedideli… Taip ir norisi pasiūlyti jai bent sriubos pavalgyti. Jeigu ją apžiūrėtų koks gydytojas, tai gal netgi ir į ligoninę paguldytų. Tačiau darbo ji turi kasdien. Dėl to, kad liekna. Aš tai esu prie riebiųjų – čia nejuokauju“, – sako jauna moteris.

Tiesa, kritiniais atvejais bent jau jos atstovaujama agentūra imasi griežtų priemonių. Manekenė pamena atvejį, kai viena mergina tiek badavo, kad net neturėjo jėgų bendrauti su žmonėmis. Agentūros darbuotojai išsiuntė ją namo. Pati Margarita sako niekada neperžengusi ribos ir neturėjusi valgymo sutrikimų. „Apmaudu, kai neįlendu į kokį rūbą. Iš pykčio prisivalgau ir pagalvoju: nėra viskas taip blogai. Juk vis dėlto gaunu darbų“, – šypsodamasi pasakoja žavioji lietuvaitė.

Margarita pamena sunkią pradžią, kai badauti tekdavo ne vardan lieknumo, o todėl, kad neturėjo už ką nusipirkti maisto. Taupiai gyventi teko ir pirmuosius mėnesius Paryžiuje, ir vėliau Milane. „Gyvenau tik iš dienpinigių, kuriuos duodavo agentūra. 50 eurų tikrai nedideli pinigai.

Nusiperki ryžių, sojos padažo, pigių dešrelių ir gyveni. Jei į kokį „McDonald“ nueini, tai kaip į geriausią restoraną. Jeigu ne mano užsispyrimas, tai būčiau viską metusi ir išvažiavusi atgal į Lietuvą“, – atvirai kalba gražuolė.

Nors Margaritai teko būti itin garsių prekės ženklų veidu („Eres“, „Swarovski“) ir demonstruoti garsiausių mados namų dizainerių („Dior“, Emanuelio Ungaro, Johno Galliano, „Fendi“, „Armani“, Jeano Paul Gaultiero, „Victoria Secret“ ir kt.) kurtus drabužius, ji prašo jos nevadinti supermodeliu.

„Iš lietuvių modelių gal tik Editą (Vilkevičiūtę – red. past.) galima vadinti supermodeliu. Nors man asmeniškai supermodelių era baigėsi 1990 m. su Kate Moss. Niekada nebuvo taip, kad dėl manęs draskytųsi. Aš dirbau, gerai dirbau, bet niekada negalvodavau: „Oi, kaip manęs visi nori.“

Kukli klaipėdietė – ant didžiausių podiumųKukli klaipėdietė – ant didžiausių podiumų

Pinigų nešvaisto


Paklausta apie uždarbius, Margarita prisimena kuriozinį darbą su „H & M“: „Reklamai naudojo tik kojas, nes reklamavau kojines. Tada sumokėjo tikrai kosminę sumą – 60 tūkst. eurų. Mano galva, tai tikrai per didelė suma už tokį darbą. Tiesa, jeigu būtų panaudoję ir veidą, būtų sumokėję tris kartus daugiau. Visiškas absurdas.“

Prestižiškiausiais ir geriausiai apmokamais darbais Margarita vadina „Eres“ apatinių, „Swarovski“ papuošalų, „Garnier“ plaukų priežiūros priemonių, „Whirpool“ buitinės technikos reklamas. Margarita prisipažįsta, kad pinigų vėjais neleidžia, o ypač brangiems drabužiams ar kosmetikai: „Aš mieliau pinigus leidžiu savo pomėgiams – vakarienėms su draugais, slidinėjimui, bet tik ne rūbams. Niekada nebuvau drabužių vergė, ir pati mada man nėra labai įdomus dalykas. Man nekyla ranka už kažkokią suknelę sumokėti 1 tūkst. eurų. Gal todėl, kad pati jas demonstruoju ir man jos – tarsi darbo chalatai. Taip pat yra ir su kosmetika. Nagų lakas, produktai plaukams – man jų kvapai iš karto asocijuojasi su mano darbu. Jeigu ką nors perkuosi brangesnio, tai per išpardavimus. Pavyzdžiui, rankinę, kainavusią tūkstantį, nusiperku už 100 eurų.“

Kalbėdama apie savo darbą, Margarita pabrėžia, kad labai svarbu yra gerai sutarti su savo agentu, kuris gelbėtų sudėtingais atvejais, kai trūksta darbų. „Man nėra taip buvę, kad ateičiau į agentūrą ir plaukus nuo galvos raučiausi, kad nebeturiu už ką valgyti. Tačiau esu įsitikinusi, kad tokiu atveju jie man rastų darbą, gal ir ne visai prestižinį. Taigi mados versle yra labai svarbu geri santykiai su savo agentu“, – teigia jauna moteris.

Patyręs modelis nesmerkia merginų, kurios būdamos vos 14 pradeda modelio karjerą, tačiau savo dukros tokiam žingsniui neskatintų. „Nedrausčiau, bet ir neskatinčiau. Nupirkčiau kompiuterį, taip pat krūvą knygų, slides – daryk viską, ką nori, bet tik nebūk modeliu. Aš džiaugiuosi, kad pati neišvažiavau būdama 16-os metų. Agentai kalbino mano mamą, bet ji sakydavo, kad pirmiau pabaigčiau studijas, o tada galėsiu daryti, ką noriu su savo gyvenimu. Tada taip ant jos pykau, nes norėjau kažkur išvažiuoti padirbėti! Bet pabaigiau universitetą ir tik tada išvažiavau. Man tada buvo 22-eji.“ Būtent amžius Margaritai padėjo nepalūžti sudėtingomis aplinkybėmis. „Mūsų darbe yra toks niuansas: gali per vieną dieną 10 kartų išgirsti „Ne“. Atvažiuoji į atranką, pasiima tavo booką ir net neatsivertę pasako: „ Ačiū“. Ir išeini galvodama: „Aš jiems būčiau tą ir tą papasakojusi, o jie net nepažiūrėjo“. Žiūri į veidrodį ir galvoji, kas negerai? O dabar man kažkaip nusišvilpti į tai. Pasakau „ačiū“, paklausiu, kas nepatiko. Net nežinau, ką turėtų man pasakyti, ar padaryti, kad aš nusiminčiau ar pasijusčiau įskaudinta. Nes jei kiekvieną kartą nervuosies, tai gali iš proto išeiti ar, pavyzdžiui, nusigerti“, – apie tamsiąsias modelių pasaulio puses nebijo kalbėti manekenė.

Kukli klaipėdietė – ant didžiausių podiumųKukli klaipėdietė – ant didžiausių podiumų

Dirbo su garsenybėmis


Dailiai lietuvaitei teko padirbėti su garsiausiomis pasaulio manekenėmis – Naomi Campbel, Giselle Bundchen, Heidi Klum. Su skandalingąja Naomi Margarita kartu fotografavosi vokiškajam „Vogue“. Fotosesijos tema buvo „Formulė-1“, o merginos su sportininkais fotografavosi paeiliui: vieną dieną dirbo viena, kitą – kita. „Kelis kartus susitikome. Pagyriau jos papuošalą, kuris iš tiesų buvo labai gražus. Nebandžiau su ja labai susidraugauti, kad paskui neprimuštų“, – juokiasi gražuolė. G. Bundchen lietuvei pasirodė miela, paprastai ir lengvai bendraujanti. Dirbdama kartu su ja Margarita susipažino ir su jos vaikinu – aktoriumi Leonardo di Caprio. Nepaisant to, kad nelabai mandagiai paklausė savo mylimosios iš kokios šalies yra Margarita, klaipėdietei jis paliko gana malonaus žmogaus įspūdį.

Su Heidi Klum Margarita susipažino demonstruodama „Victoria Secret“ apatinius. Anot pašnekovės, Heidi – labai linksma, žodžio kišenėje neieškanti ir jokių kompleksų nekamuojama moteris. „Per „Victoria Secret show“ jai uždėjo didelius sparnus, tai ji pasakė „Vau, kokia kuprinė“, – šypteli prisiminusi Margarita.

Margarita nevengia vakarėlių, į kuriuos dažnai būna kviečiama. Tik nemėgsta snobiškų pasisėdėjimų, kuriuose reikia gražiai atrodyti, mandagiai kalbėti, susilaikyti nuo antros šampano taurės. Jauna moteris tikina, kad vakarėliuose vyrai dėl jos dėmesio nesivaržo. „Gal manęs bijo dėl ūgio“, – juokiasi manekenė.

Mergina yra sulaukusi ne vieno pasiūlymo fotografuotis nuoga, tačiau tik kartą įsiamžino šiek tiek apsinuoginusi. Sako, kad nėra labai drovi – ji parduotuvėje gali matuotis drabužius visiems matant, kad tik nereikėtų laukti eilėse prie kabinų. „Kartą siūlė fotografuotis amerikietiškasis „Playboy“, bet atsisakiau, nes man jų fotosesijos per vulgarios. Neseniai gavau pasiūlymą iš prancūziško „Playboy“. Jis subtilesnis, ir labai geri fotografai ten dirba. Gal ir sutiksiu nusifotografuoti.“

Beje, manekenė prisipažįsta, kad labai nemėgsta, kai nuotraukos padailinamos fotošopu: „Pamenu laikus, kai buvo fotografuojama su „Polaroid“ fotoaparatu ir kiekvieną kartą su nuostaba laukdavai, kokia nuotrauka išeis. O dabar ateini, nusifotografuoji, ta nuotrauka iš karto atsiduria kompiuteryje ir ją pradeda taisyti, dailinti… Nebelieka jokio siurprizo.“

Manekenė nėra nusiteikusi prieš plastines operacijas, tik nesupranta tų moterų, kurios ima piktnaudžiauti ir nuolat gulasi „po peiliu“. „Galbūt ir pasidarysiu operaciją, jei kažkas bus labai negerai. Pavyzdžiui, smarkiai nutįs krūtinė. Bet tikrai neimsiu raukšlių lyginti – man jos yra gražu. Kiekviena raukšlė palieka savo istoriją, kažką reiškia. Man labai gražu raukšlėti žmonės, jei bučiau fotografas – juos tik ir fotografuočiau“, – atskleidžia manekenė.

Kukli klaipėdietė – ant didžiausių podiumų

Apie autorių

Jake Doe
Jake Doe

Jake yra vienas iš Jurgita.lt žurnalo redaktorių. Studijavęs kumunikaciją bei žurnalistiką viename iš Vašingtono koledžų, vyras geba kurti įtraukiančias naujienas, pateikti savo įžvalgas bei atrinkti pačias įdomiausias bei aktualiausias temas. Pagrindinis Jake’o pomėgis yra susijęs su kibernetine apsauga bei IT sritimi...

Susisiekite su Jake Doe
Apie Jurgita.lt