Mados savaitė – nuo istorijos iki šiandienos

Gabriel E. Hall - -
Mados savaitė – nuo istorijos iki šiandienos

Šiuo metu mada giliausiai alsuoja Niujorkas – ten prieš keletą dienų prasidėjo mados savaitė ateinančiam pavasario/ vasaros sezonui. Apie septynias dienas trunkanti stiliaus fiesta yra bene laukiamiausias mados renginys pasaulyje, kurio su nekantrumu laukiame kiekvieną rudenį bei žiemą, tačiau retai susimąstome, kad buvo laikai, kada mados savaitės paprasčiausiai nebuvo.

Istorija

Pirmoji mados savaitė buvo surengta Niujorke, 1943 – aisiais, II – ojo Pasalinio karo metu. Anuomet mada Jungtinėse Amerikos Valstijose, žinoma, egzistavo, tačiau buvo ignoruojama tiek žurnalistų, tiek ir jais aklai tikinčių mados mylėtojų, tad mados žurnalistė Eleanor Lambert surengė „Žiniasklaidos savaitę“.

Renginys sulaukė didžiulės sėkmės pirmiausia dėl to, kad visuomenė buvo išsiilgusi mados – karui apėmus Europą mados mylėtojai neturėjo galimybių vykti į išsvajotąjį Paryžių pasisemti naujų idėjų iš europietiškos spintos. Praūžus „Žiniasklaidos savaitei“ akimirksniu pasikeitė ir amerikietiškųjų mados žurnalų formatas – anksčiau savo puslapius puošę vien europiečių darbais žurnalistai įsitikino, kad mada egzistuoja ir jų Atlanto pusėje.

Mados savaitė – nuo istorijos iki šiandienos


Didysis ketvertas

Mados savaitė vyksta daugelyje pasaulio miestų – Maskvoje, Tokijuje, Toronte ir kituose, o Rio bei Majamyje pristatomi tik maudymosi kostiumėliai bei drabužiai skirti paplūdimiui, tačiau, nepaisant daugelio miestų bandymo prisišaukti madą, keturi miestai visuomet išlieka įtakingiausi, tai Didysis ketvertas (angliškai: the Big Four).

Didžiojo ketverto pristatymai prasideda Niujorke, tuomet persikelia į Londoną, Milaną, o didžioji stiliaus šventė visada pasibaigia Paryžiuje. Kiekvienoje Didžiojo ketverto mados savaitėje dalyvauja apie dešimtį dizainerių, tad sujungti jų kūrybą į vieną temą yra gan sudėtinga. Kita vertus, laikui bėgant mados savaitės įgijo savotiškas tendencijas. Niujorkas labiausiai žinomas dėl savo laisvesnio, kartais šiek tiek sportiško stiliaus, tuo tarpu jo priešingybė Paryžius parodo prabangesnę madą, Londono podiumas alternatyviausias – ant jo galima išvysti šiek tiek avangardinius derinius, o Milanas karščiausias tiek pagal termometro stulpelį, tiek ir pagal parodomus drabužius.

Mados savaitė – nuo istorijos iki šiandienos

Įdomūs faktai

  • 1944 – aisiais Ruth Finley sukuria „Mados Kalendorių“ (angliškai: Fashion Calendar), kuriame surašomi visi mados savaitės pristatymai. Jis naudojamas iki šių dienų.
  • 1988 – aisiais dabartinė amerikietiškojo „Vogue“ vyriausioji redaktorė Anna Wintour pirmą kartą pasirodo Niujorko mados savaitėje. Iki šiol ji visada gauna pakvietimus pirmojoje eilėje.
  • Sakoma, kad mados savaitės turi du skaičius: ketvertą – „the Big Four“ (Niujorkas, Londonas, Milanas, Paryžius) bei šešetą – „the Big Six“, kuris savyje talpina garsiausius pasaulio modelius – Claudia Schiffer, Linda Evangelista, Christy Turlington, Cindy Crawford, Kate Moss, Naomi Campbell.
  • 2001 – aisiais, rugsėjo 11 – ąją, Niujorko mados savautė buvo atšaukta dėl teroristinio išpuolio, o po metų Niujorko bei Londono mados savaitės buvo sukeistos vietomis. Nenorėta mados šventės pradėti Niujorke, kuris gedėjo dėl prieš metus žuvusių beveik trijų tūkstančių nekaltų žmonių.
  • 2003 – aisiais, įkūrėja Eleanor Lambert paskutinį kartą apsilankė Niujorko mados savaitėje. Jai buvo kiek daugiau nei šimtas metų ir ji mirė vos pasibaigus Niujorko mados renginiams.
  • Bene snobiškiausia, Paryžiaus mados savaitė, šiemet vėl bus pradedama brito, Gareth Pugh, kolekcija. Pasauliui puikiai žinomas pracūzų nacionalizmas bei istorinė neapykanta britams, tačiau prieš kelis metus Gareth Pugh suteikta garbė įrodė, kad madoje svarbiausias grožis, o ne politika.
  • Pristatymai vėluoja nuolat. Bent jau pusvalandį, tačiau vienu iš „nugalėtojų“ galime vadinti Marc Jacobs – 2008 – aisiais jo šou pradžios žiūrovai laukė apie dvi valandas.
  • Mados savaitė – nuo istorijos iki šiandienos

Apie autorių

Gabriel E. Hall
Gabriel E. Hall

Gabrielė yra sveikos gyvensenos entuziastė, kuri turi aistrą tiek sveikatai tiek grožiui nes visada domisi naujovėmis ir neprisibijo išbandyti kažką naujo. Išbandžiusi ką nors kas tikrai patinka ji pasidalina su skaitytojais kodėl tai rekomenduoja rinktis.

Susisiekite su Gabriel E. Hall
Apie Jurgita.lt