Paulius: talentas žavėti
Charizmatiškas, gabus, išraiškingas, patrauklus, kompetentingas, plastiškas, išradingas… Gal jau atspėjote, su kuo kalbėsimės? Taip, jūs neapsirikote. Tai – neseniai savo gebėjimu kurti ir judesio menu visą Lietuvą sužavėjęs Paulius Šinkūnas. Veiklos nestokojantis, skaičiuojantis ne valandas, bet minutes jaunuolis net ir būdamas svetur maloniai sutiko pasikalbėti apie savo aistrą, gyvenimo būdą – šokius.
– Tavo kelias į šokio pasaulį. Reikšmingiausios jo stotelės.
Šokio pasaulyje esu dar kūdikis, nes šoku vos šešis metus. Reikšmingiausiais momentais išskirčiau kelis šokių kolektyvus, kuriuose šokau, didžiuosius koncertus, kaip, pavyzdžiui, „Bravo“ apdovanojimai, „Išsipildymo akcija“, „Auksiniai svogūnai 2009“ (red. past. Paulius šiam renginiui visą choreografiją statė pats), realybės šou „Kelias į žvaigždes 2“ bei įvairius projektus, iš kurių galėčiau paminėti spektaklį/pop operą „Pasakų medis“. Visus būtų sunku ir išvardinti, nes per visą šį laikotarpį jų virš šimto tikrai buvo.
– Kokius reikalavimus sau, kaip šokėjui, keli?
Mano manymu, pagrindinis reikalavimas yra ištvermė. Juk jei nėra ištvermės, tai neprisiversi po kelių repeticijų važiuoti į dar vieną 🙂 Na, o kalbant apskritai, kiekvienam šokėjui svarbiausias reikalavimas būtų univeralumas. Universalumas – kelias į profesionalumą.
– Kaip renkiesi muziką šokiui? Ar pirmiausia gimsta šokio žingsneliai ir tik tada pritaikai muziką, ar viskas vyksta atvirkščiai?
Būna įvairiai. Vieną kartą išgirsti tikrai puikią dainą, pradedi įsivaizduoti jai tinkančius personažus ir taip pagal ją gimsta idėja šokiui. Tuomet belieka susidėlioti žingsnius ir judesius. Retesniais atvejais susidėlioji kažkokią judesių kombinaciją, o tik tada ją „uždedi“ ant muzikos. Tačiau tai, mano manymu, jau „chaltūra“.
– Kas Tavo įkvėpėjas šokiuose? Iš kur semiesi idėjų kurdamas šokį?
Neturiu įkvėpėjo, o idėjų semtis kolkas nereikia – jų dar pilna galva.
– Planai ateičiai, svajonės.
Ateities kruopščiai neplanuoju, bet mintyse yra vienas projektas, kuriame bandysiu sudalyvauti, ir, žinoma „Lietuvos talentai 2“ projektas. Svajonės– pilnai pragyventi iš šokio Lietuvoje. Šiuo metu esu Estijoje, Taline, kur dirbu šokių studijoje „TODES“ vadovu. Metų gale darysiu didelį ataskaitinį koncertą. Galbūt net ir pati Alla Duchova atvažiuos. Beje, šį išvykimą iš Lietuvos būtent ir įtakojo finansinė situacija.
– 5 charakterio bruožai, padedantys siekti savo vizijos, užsibrėžtų tikslų.
Kaip ir minėjau, ištvermė, užsispyrimas, darbštumas, kūrybingumas ir tikriausiai „naglumas“:)
– Sakoma, kad geras šokėjas – tai 99 procentai darbo ir 1 procentas talento. O kokia yra Tavo formulė?
Šita formulė, manau, taikoma klasikinių šokių šokėjams. Mano formulė – 65 procentai darbo ir 35 procentai talento. Jeigu tik darbas, tai šokėjas „sausas“, tinkantis į pilką masę, masines scenas. Tokių šokėjų Lietuvoje ir, žinoma, visame pasaulyje yra daug. Jeigu tik talentas – trūksta technikos ir šokėjas yra tinkantis diskotekų aikštelėms ir vakarėliams. Na, o jeigu ir darbas, ir talentas – tai šokėjas, sakyčiau, yra tikrai vertas dėmesio.
– Statai choreografiją žinomiems Lietuvos atlikėjams. Su kuriais iš jų mieliausia, maloniausia bendrauti?
Iš esmės su kuo dirbau, su tuo puikiai ir sutariau. Scenos žmonės visada įdomūs, jie kūrybingi, linksmi ir, žinoma, profesionalai. Tad darbas su jais niekada nekelia didelių problemų ar sunkumų.
– Mokai ir šokti. Ar labiau vertini darbą „per malonumą“ ar griežtą sistemingą mokymąsi? Kaip mokytojas esi autokratiškas ar labiau demokratiškas?
Šiaip visi mokytojai/choreografai yra autokratai. Juk ateini su savo vizija ir šokėjai tampa tik įrankiu, kad ją įgyvenditum. Visgi aš linkęs visada išklausyti ir kitų nuomonę ir jau tada priimti bendrą sprendimą. Būna, kad kartais šokėjai ar užsakovai pasiūlo tikrų „perliukų“, kurie tik pagyvina šokį, nukreipia jį geresne linkme. Tad trumpiau tariant, esu „mišinys“ tarp autokrato ir demokrato.
– Kaip tapai Rusijos choreografės Alos Duchovos šiuolaikinio šokio studijos „TODES“ koncertinės trupės nariu?
Kartą laiptinėje sutikta viena draugė manęs paklausė, ar nenorėčiau ten šokti. Pamaniau, kad būtų įdomu pabandyti, nes visada žinojau, kad tai stipri šokėjų grupė. Ir taip jau trečius metus ten šoku.
– Ką Tau reiškia šokis?
Skambės banaliai ir nuvalkiotai, bet šokis man reiškia tiek, kiek ir maistas arba miegas. Be jo aš negaliu. Tai – mano aistra, mano hobis, mano darbas ir poilsis, o dabar jau ir pragyvenimo šaltinis.
– Ar turi kokių kitų aistrų, pomėgių, nesusijusių su šokiais?
Turiu, bet jais užsiimti tenka itin retai. Aš dievinu žvejybą. Dabar būdamas Estijoje tikiuosi rasti laiko nuvažiuoti prie kokio nors ežero. Taip pat patinka labiau užsienyje populiarus sportas „Airsoft’as“ arba „StrikeBall’as“ – realistiška karo imitacija.
– Ar mėgsti eiti pašokti į naktinius klubus?
Naktiniuose klubuose mėgstu susitikti su draugais, pažįstamais. Patinka muzika ir aplinka. Na, o šoku klubuose dažniausiai tuomet, kai atostogauju nuo pastovių šokių, – lyg užpildyčiau tai, ko pritrūksta 🙂
– Kaip vertini šiuolaikinio šokio padėtį Lietuvoje?
Kalbant apskritai, Lietuvoje šokis jaunimo tarpe keičiasi su mada. Kas tris mėnesius atsiranda koks nors labai populiarus išgalvotas naujas šokių stilius ir tada visas mūsų jaunimėlis puola stačia galva į to stiliaus propagavimą. Manau, kad Lietuvoje požiūris į šiuolaikinį šokį yra per siauras, nes visi mano, kad šiuolaikinis šokis yra tik gatvės šokiai. Visi pamiršta kitus stilius kaip, pavyzdžiui, Jazz’ą ar modernų baletą. O šiaip Lietuvoje daug stiprių gatvės šokio stiliaus vadovų, kaip Hip Hop, breakdance, hause ir panašiai. Tie vadovai puikiai paruošia savo šokėjus konkursams ir įvairiems pasirodymams, stato gerus šokius ir lavina jaunimą.
– Kokie šokių kolektyvai Tau įdomiausi? Kuo Tu ir Tavo šokėjų kolektyvas „FRESH“ esate išskirtiniai?
Negalėčiau išskirti vieno ar kito kolektyvo kaip įdomiausio. Kiekvienas iš jų turi kažką, kas daro juos įdomiais tiek žiūrovams, tiek vadovams. Mano mokomas šokių kolektyvas nėra kažkuom labai išskirtinis. Tiesiog didžiuojuosi juo, kad, būdamas palyginus jaunas, jau spėjo sudalyvauti ne viename tiek Lietuvos, tiek tarptautiniame šokių konkurse ir kelis kartus laimėti net pirmąją vietą.
– Pagrindiniai motyvai, paskatinę dalyvauti „Lietuvos talentuose“. Ar esi patenkintas dalyvavimu, savo pasirodymu, ar per daug nenusivylei, kad nepasisekė „nuskinti“ pergalės?
Pagrindinis motyvas buvo „kodėl gi ne?“, juk nieko neprarasiu. Didelio nusivylimo nepajutau, juk neiškritau vos atėjęs. Iš tiesų, esu labai patenkintas, visgi antra vieta iš devynių tūkstančių šiais metais dalyvavusiųjų yra nuostabus pasiekimas. Dalyvausiu ir kitais metais, bet suprantu, kad kartelė jau yra pakelta labai aukštai.
– Ar sulaukei daugiau dėmesio, pasiūlymų bendradarbiauti po projekto „Lietuvos talentai“?
Buvo keletas papildomų darbų, interviu, fotosesijų, atpažino žmonės gatvėje. Tačiau viską kažkaip priimu normaliai, nes manau, kad tai yra natūralu ir labai laikina.
– Kas suformavo jūsų sceninį įvaizdį? Pasirinktas klasikinis stilius atrodė iš tiesų įspūdingai. Gal turite stilistą, o gal tuo pasirūpinote patys?
Nieko neturime ir niekas nepadėjo. Sugalvojau viską pats su drauge ir šokėjų pagalba. Toks įvaizdis buvo pasirinktas todėl, kad visi šokiai ir visi stiliai ateina tik iš klasikos. Tai niekada netaps nuvalkiota ar banalu, nes tai – klasika.
– Kaip apskritai vertini madą? Koks Tavo santykis su mada kasdienybėje?
Niekada nesivaikiau mados. Manau, kad visi turi savo stilių, o atėjusios kažkokios mados tendencijos tik gali tą stilių pakoreguoti. Pats mėgstu gatvės stilių, na žinote, plačios kelnės, džemperiai, megztiniai ir panašiai. Tačiau man patinka ir kiti stiliai, kaip, pavyzdžiui, klasikinis, o taip pat gal kiek pankiškas ar rokeriškas. Nesistengiu drabužiais išsiskirti iš minios, o tuo labiau užgožti pačio savęs.
– Ar šokėjui svarbi išvaizda?
Žinoma! Tai – neatsiejami dalykai. Juk tikrai esate ne kartą susimąstę, kad nenorite, tarkim, žiūrėti filmo ar kokio nors atlikėjo koncerto, nes jo išvaizda jums nepatinka ar nėra patraukli. Šokiuose tas pats – visada maloniau žiūrėti i tvarkingus ir išvaizdžius žmones.
– Ko palinkėtum sau ir šokiais besidomintiems žmonėms šiais metais?
Linkiu būti labai užsispyrusiems ir užsibrėžti tikslus, nuo kurių nebūtų galima nukrypti. Manau, kad tobulėjimas yra pastovus augimas.
Nuoširdžiai dėkojame už pokalbį ir linkime Pauliui didelės kūrybinės sėkmės.