SOS: jei kamuoja spuogai

Linas Kiguolis - -
SOS: jei kamuoja spuogai

Sunku būtų rasti žmogų, kurio bent retkarčiais nekamuoja spuogai (aknė). Dažnai teigiama, jog tai – brendimo problema, kurią anksčiau ar vėliau „išaugsi“, tačiau iš tiesų ši problema aktuali beveik visoms amžiaus grupėms ir vienodai dažnai kamuoja tiek merginas ir moteris, tiek vaikinus ir vyrus. Nepaisant to, jog aknė – itin dažna odos problema, jos galima išvengti ar bent jau sumažinti. Kaip? Viskas priklauso nuo to, kas sukelia aknę.

Kokie yra aknės požymiai? Iš esmės dauguma smulkių veido bėrimų – raudonos, spuogus primenančios dėmelės, inkštirai baltomis „viršūnėmis“, juodi skausmingi taškai ir net ganėtinai dideli pūlingi veido uždegimai. Dažniausiai uždegimų gydymo antibiotikais pavyksta išvengti, tačiau retkarčiais nutinka taip, kad vaistai tampa vienintele išeitimi efektyviai panaikinti problemą ir išvengti labai rimtų padarinių (randų, kraujo užkrėtimo ir pan.).

Kas sukelia aknę ir kodėl ji atsiranda? Viena iš priežasčių – hormonų pusiausvyros sutrikimai. Tai yra viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl aknė kamuoja daugelį bręsti pradėjusių merginų ir vaikinų. Tačiau nuomonė, kad hormonų svyravimai yra būdingi tik paaugliams, yra klaidinga: prieš mėnesines, besilaukdamos ir po gimdymo merginos ir moterys taip pat patiria itin stiprius hormonų svyravimus. Kartais hormonų svyravimus gali lemti įvairios ligos ar tam tikrų vaistų vartojimas. Tačiau gera žinia vaikinams ir vyrams – pasibaigus brendimui dėl hormoninių svyravimų atsirandanti aknė juos kamuoja rečiau nei merginas ir moteris.

SOS: jei kamuoja spuogaiSOS: jei kamuoja spuogai

Išvengti hormonų sukeltos aknės nelabai pavyks, geriausia – laukti, kol organizmo būklė atgaus balansą ir bandyti kovoti su spuogais įvairiomis odos priežiūros priemonėmis – prausikliais, šveitikliais, kremais, kaukėmis ir pan. Gal tai ir nepanaikins problemos, tačiau kuriam laikui ją bent jau sumažins. Tačiau jei jokios priemonės nepadeda – vertėtų pasikonsultuoti su dermatologu ir pasitarti dėl galimo medicininio gydymo (tepalų su antibiotikais naudojimo, hormoninių tablečių vartojimo ir pan.).

Kita priežastis, sukelianti aknę, yra netinkama ir nesubalansuota mityba. Ne paslaptis, jog kievieno žmogaus organizmui reikia tam tikrų mikroelementų, vitaminų ir įvairių naudingų medžiagų, gaunamų su maistu. Tačiau dažnai nutinka taip, jog greitas gyvenimo tempas „įstumia“ mus į greito ir nesveiko maisto sūkurį ar paskatina atsisakyti subalansuotos mitybos įpročių. Galų gale tai ima atsispindėti ir mūsų odoje.

Kaip to išvengti? Gana paprastai – teks subalansuoti savo mitybą. Kita vertus, jei nežinai nuo ko pradėti – vertėtų pasikonsultuoti su dietologu ar mitybos specialistu, kad šis, remiantis tavo esamais valgymo įpročiais, paskirtų geriausią mitybos planą. Tačiau jei manai, kad maitiniesi pakankamai sveikai, tačiau tave vis tiek kamuoja spuogai, priežastis gali būti reakcija į tam tikrą produktą (pvz. šokoladą) arba tam tikrų mikroelementų trūkumas, kurį galėtum kompensuoti kurį laiką vartodama maisto papildus.

SOS: jei kamuoja spuogaiSOS: jei kamuoja spuogai

Dar vienas aknės „draugas“ – kosmetika (o ypač, įvairios pudros, toniniai kremai ir pan.). Nesvarbu, kad ant pakuotės rašoma „neužkemša porų ir leidžia odai kvėpuoti“ – tai daugiau marketingo triukas, nei realybė, todėl siekiant išvengti aknės derėtų atsisakyti kosmetikos arba bent jau naudoti tokią, kuri yra kuo natūralesnė ir pasižymi antibakteriniu poveikiu. Viena didžiausių daromų klaidų – esamų spuogų slėpimas po ganėtinai storu makiažo sluoksniu. Tačiau tai ne tik kad neleidžia odai kvėpuoti ir gyti spuogams, bet taip pat sukelia kitą rimtą rimtą problemą – makiažo tepimas perneša uždegimą ant sveikos odos. Ir, galų gale, tai tampa uždaru ratu, iš kurio tampa sunku ištrūkti.

Kartais aknę sukelia ir įvairių vaistų vartojimas (ypač kortikosteroidų, androgenų ir anabolinių steroidų). Dėl šių vaistų vartojimo aknė dažniausiai pasireiškia ant nugaros, tačiau pasitaiko atvejų, kai beria ir kitas kūno vietas – veidą, krūtinę ir pan. Kad ir kaip bebūtų gaila, tačiau tol, kol nebaigtas vaistų vartojimas, bėrimas dažniausiai neišnyksta. Bet jį galima bandyt kontroliuot ar bent kiek sumažinti naudojant įvairius kūno ir veido šveitiklius, tepalus ir pan.

Na ir kita, ypač dažnai pasitaikanti, aknės priežastis – nešvari arba riebi oda. Beje, dažniausiai ši priežastis atsiranda dėl netinkamų produktų naudojimo ar blogų odos priežiūros įpročių. Jei vakarais nenusivalai makiažo – tikėtina, kad anksčiau ar vėliau atsiras aknė, nes makiažas užkemša odos poras, neleidžia odai kvėpuoti ir tuomet prasideda uždegiminis procesas. Jei esi uoli veido šveitimo entuziastė, tačiau niekaip nesupranti, kodėl vis tiek nuolat atsiranda spuogų – greičiausiai problema yra per dažnas veido šveitimas, nes taip suplonėja apsauginis odos sluoksnis ir ji tampa palankia terpe prasidėti uždegimams.

Ir, be abejo, jei naudoji netinkamus produktus (pvz turi normalią ordą, tačiau naudoji sausai odai skirtus produktus ir pan.), tuomet tai taip pat yra priežastis, kodėl tave kamuoja aknė. Ką daryti tokiu atveju? Tiesiog pasirink tuos odos priežiūros produktus, kurie tinka tavo odos tipui. Jei nežinai, kaip išsirinkti, pasikonsultuok su vaistininke ar konsultante kosmetikos parduotuvėje. Be to, jei turi riebią odą – rinkis produktus, kurie yra be aliejų, nes kitu atveju ant odos susidarantis aliejų perteklius užkimš poras ir atsiras spuogų.

Apie autorių

Linas Kiguolis
Linas Kiguolis

Linas Kiguolis - žinomo verslininko Ugniaus Kiguolio jaunesnysis brolis, tvirtai žingsniuojantis savo karjeros laiptais. Ilgą laiką buvęs brolio šešėlyje jaunas ir ambicingas IT specialistas tapo brolio verslo partneriu ir užsitikrino svarbų vaidmenį bendroje veikloje.

Susisiekite su Linas Kiguolis
Apie Jurgita.lt