Valgyk ir lieknėk!

Ugnius Kiguolis - -
Valgyk ir lieknėk!

Niekam nepaslaptis jog maistas – pagrindinė svorio augimo priežastis, tačiau ar maistas gali padėti jį numesti? Neįtikėtina, bet taip!

Tikslingai renkantis ką valgyti bei gerti galima sustiprinti ir prailginti sotumo jausmą, mažesne kalorijų sąskaita suteikti organizmui daug energijos, sumažinti apetitą, pagreitinti riebalų deginimą ir atsikratyti troškimo smaližiauti. Taigi, kokie gi tie stebuklingieji maisto produktai?

Obuoliai

Visi vaisiai ir daržovės yra puikiai alkį malšinantis maistas (santykinai labai sotūs ir mažai kaloringi), kurio sudėtyje yra daug vandens, oro bei ląstelienos. Šios sudedamosios dalys „užkemša“ skrandį, signalizuodamos pasisotinimą plonojoje žarnoje. Tyrimai parodė, kad metant svorį iš visų vaisių efektyviausiai veikia būtent obuoliai. Virškinami obuoliai išskiria hormoną GLP-1, kuris siunčia sotumo signalus smegenims.

Patarimas: 15 minučių prieš valgant pietus sukrimsk vieną vidutinio dydžio obuolį – tai padės numalšinti apetitą, nepersivalgyti bei numesti svorio. Jei valgai restorane, dėl tų pačių priežasčių prieš pagrindinį patiekalą suvalgyk lėkštę salotų.

Čili pipirai

Be jokios abejonės, riebalų deginimas – tiesiausias kelias tobulos figūros link, tačiau tai visiškai nereiškia jog turi valandų valandas prakaituoti sporto salėje. Naujausių tyrimų duomenimis, tik pusė šaukštelio smulkintų čili pipirų, užbarstytų ant patiekalo kaip reikiant sumažina apetitą. Raudonųjų pipirų aktyvusis komponentas kapsaicinas sukelia sotumo jausmą, padeda suvalgyti mažiau bei suteikia daug energijos. Beje, tyrėjai iš Purdue universiteto Indianoje teigia jog vartodama čili papildus tokio efekto nepasieksi, reikia pajausti aštrų pipirų skonį. Ir jei paprastai vengi aštraus maisto – tuo geriau. Tiriamieji, anksčiau reguliariai nevartoję čili pipirų, pajuto itin smarkų apetito sumažėjimą, ypač saldžiam, sūriam ir riebiam maistui.

Patarimas: Ir džiovintų, ir šviežių čili pipirų sudėtyje yra kapsaicino. Tiesiog užbarstykite pusę arbatinio šaukštelio čili ant pagrindinio patiekalo.

Valgyk ir lieknėk!Valgyk ir lieknėk!

Jūros dumbliai

Jūros dumblių kokteilis – ideali dienos pradžia norinčioms turėti liekną kūną. Danų mokslininkai nustatė jog gėrimas su jūros dumbliais, kuriuose yra natūralių dietinių skaidulų pavadinimu algae, pusryčiams sumažina alkio jausmą net 30% bei suteikia sotumo jausmą iki priešpiečių. Jie ištyrė šias skaidulas skysčio pavidalu ir atrado kad, kol pasiekia skrandį, jos tampa žele, taip imituodamos kietąjį maistą. Amerikos dietologų asociacija pritarė jog algae gali padėti žmonėms nugalėti alkį tarp pagrindinių valgymų.

Patarimas: Algae gėrimai yra dar kuriami, tačiau jau galima įsigyti šių skaidulų maisto papildų.

Žalioji arbata

„American Journal of Clinical Nutrition“ leidinys teigia jog žaliojoje arbatoje esantys katechinai skatina organizmą sudeginti daugiau kalorijų ir padeda sulieknėti net dvigubai greičiau. Trys – šeši puodeliai šio gėrimo per dieną paspartina medžiagų apykaitą 40%, o taip pat pagreitina riebalų deginimą. Tokį efektą salygoja kofeino bei flavonoidų derinys žaliojoje arbatoje, nesvarbu, ji geriama karšta ar šalta. Šioje arbatoje taip pat yra antioksidantų, kurie veikia panašiai kaip hormonas leptinas, valdantis alkio bei pasisotinimo funkcijas.

Patarimas: Išmainyk kitus gėrimus į žaliąją arbatą ir keletą kartų per dieną pasimėgauk gražios figūros paslaptimi puodelyje.

Valgyk ir lieknėk!Valgyk ir lieknėk!

Kiaušiniai

Iš viso natūralaus maisto, randamo mūsų planetoje, kiaušinio baltymo kokybė yra pati aukščiausia, išskyrus tik motinos pieną. Pasak „Journal Of the American College of Nutrition“ žurnalo, žmonės, pusryčiams suvalgę plaktos kiaušinienės iš dviejų kiaušinių, per kitas 36 valandas suvartoja pastebimai mažiau kalorijų.

Patarimas: Kiaušinis pusryčiams garantuoja jog iki priešpiečių apie maistą net nepagalvosi.

Citrinos

Citrinose esantis pektinas degina organizmo kaupiamus riebalus bei šiek tiek sulėtina virškinimo procesą, todėl pailgėja sotumo jausmas. JAV mokslininkai taip pat atrado jog citrinos rūgštis bei pektinas sulėtina cukraus pasisavinimą po valgio, kas padeda išvengti gliukozės sumažėjimo kraujyje todėl nėra noro smaližiauti. Taip pat citrinose esantis vitaminas C skatina karnitino gamybą. Ši aminorūgštis padeda organizmui greičiau deginti kalorijas. Tyrimai Arizonos universitete parodė jog savanoriai, kurių organizme buvo optimalus vitamino C kiekis, treniruočių metu sudegindavo 30% daugiau riebalų nei tie, kurių organizme šio vitamino trūko.

Patarimas:
Papildyk savo kasdienę dietą citrinomis – salotas ir padažus apšlakstyk citrinų sultimis, pabarstyk džiovintomis citrinų žievelėmis, įsidėk citrinos griežinėlį į šilto vandens ar gėrimo stiklinę.

Valgyk ir lieknėk!Valgyk ir lieknėk!

Vanduo

Ne paslaptis jog stiklinė vandens prieš valgį padeda pasijusti sočiai, tačiau ar vanduo gali pasitarnauti norint numalšinti alkį ir numesti svorio? Tyrimų, atliktų 2010-aisiais, rezultatai parodė jog geriant vandenį prieš valgį iš tiesų gali padėti numesti svorio. Mokslininkai į dvi gupes padalino 48-nis antsvorio turinčius žmones amžiaus grupėje nuo 55-kių iki 75-kių. Pirmoji grupė turėjo valgyti mažai kaloringą maistą, tačiau papildomai negerti vandens. Kitos grupės narių buvo paprašyta nekeisti savo mitybos įpročių, tačiau išgerti dvi stiklines (500 ml) vandens prieš kiekvieną valgymą. Po 12-kos savaičių vandens geriančiųjų grupė numetė vidutiniškai dviem kilogramais daugiau nei tiriamieji iš pirmosios grupės. Taip atsitiko būtent todėl, kad išgėrus vandens, tiriamiesiems atsirasdavo sotumo jausmas ir jie suvalgydavo mažiau.

Patarimas:
Išgerk didelę stiklinę vandens 20-30 min prieš valgį. Prisimink jog gerti per daug vandens gali būti pavojinga, todėl neviršyk rekomenduojamo 500 ml kiekio.

Česnakas

Izraelio mokslininkai ne per seniausiai nustatė jog paprasčiausia česnako galvutė yra ne tik puiki prevencinė priemonė prieš svorio augimą, ši prieskoninė daržovė taip pat gali padėti numesti svorio. Aitrų česnako skonį ir kvapą nulemia jame esantys sieros junginiai, kurių svarbiausias yra alicinas, išsiskiriantis česnaką smulkinant. Alicinas ne tik suteikia česnakui antibiotinių ir priešgrybelinių savybių, bet ir siunčia sotumo signalus smegenims, taip sumažindamas alkio jausmą. Šis junginys taip pat stimuliuoja nervų sistemą, skatindamas adrenalino, kuris paspartina medžiagų apykaitą, išsiskyrimą.

Patarimas:
Įprask kiekvieną gaminamą patiekalą paskaninti smulkintu česnaku. Beje, įvairūs priedai miltelių pavidalu veikia taip pat.

Valgyk ir lieknėk!

Cinamonas

Norėdami išsiaiškinti ar cinamonas gali padėti kovoti su nereikalingais kilogramais, skandinavų mokslininkai atliko tyrimą, kurio rezultai buvo paskelbti „American Journal of Clinical Nutrition“ žurnale. Savanorių, valgiusių ryžių pudingą su trimis gramais cinamono, organizmas po valgio pagamindavo daug mažiau insulino, cukraus perteklių organizme paverčiančio riebalais, nei paprastai. Išsiaiškinta jog šis prieskonis ne tik sumažina cukraus kiekį kraujyje, bet ir sulėtina maisto medžiagų pasišalinimą iš skrandžio, todėl sotumo jausmas išlieka ilgiau.

Patarimas: Įprask kasdien užbarstyti arbatinį šaukštelį cinamono ant jogurto, košės, pudingo ar vaisių, o taip pat berk į kavą. Cinamonas veikia itin efektyviai vartojant jį po pagrindinių valgymų.

Miegas

Kuo čia dėtas miegas? Jei nori turėti liekną figūrą – nepakenks gerai išsimiegoti, mat JAV mokslininkai atrado jog miegančiųjų mažiau nei aštuonias valandas organizme buvo mažas leptino, kas žadina apetitą, ir didelis alkio hormono grelino kiekis, o taip pat daugiau riebalų. Trumpai tariant, tiriamieji, miegoję mažiausiai, svėrė daugiausiai.

Patarimas: Miegok bent aštuonias valandas per naktį – tai puiki prevencinė priemonė nuo persivalgymo.

Valgyk ir lieknėk!

Apie autorių

Ugnius Kiguolis
Ugnius Kiguolis

Ugnius Kiguolis - žinomas verslininkas bei visuomeninkas. Daugybės internetinių projektų kūrėjas ir bendrasavininkas, savo veiklą skirstantis į keletą sričių.

Susisiekite su Ugnius Kiguolis
Apie Jurgita.lt